Pokrowiec na motocykl – o czym pamiętać przy jego zakupie?

Wygląd pokrowców na motocykl nie zmienił się mocno wciągu ostatnich lat, jednak zastosowane w nich technologie już tak.

Pokrowiec na motocykl – o czym pamiętać przy jego zakupie?

Przede wszystkim mają chronić motocykl przed ptasimi odchodami czy deszczem, ale również odstraszać potencjalnych złodziei. Jak więc postawić na sprawdzony model i cieszyć się skuteczną ochroną jednośladu?

Wybierz pokrowiec dopasowany rozmiarem do motocykla

Pierwsza i najważniejsza kwestia to rozmiar pokrowca i tutaj mała rada, nie wybieraj tak, jak robisz to w przypadku odzieży. Rozmiarówka może jest wyznacznikiem tego, jak dużą powierzchnię ma dany pokrowiec, ale jednak nie zawsze trafisz z rozmiarem, jeśli na przykład Twój motocykl ma nietypowe gabaryty. Dlatego zachęcamy do zakupu modeli przystosowanych do konkretnych typów jednośladów. Na rynku znajdziesz pokrowiec na motocykl stworzony na potrzeby potężnych cruiserów. Nie zabraknie wersji na bagger czy model turystyczny. Nie myśl, że większy pokrowiec to lepsza ochrona, najlepiej stawiaj na produkcje wręcz idealnie dopasowane.

Stawiaj na odporne materiały

Pokrowiec to nie plandeka, która ma tylko i wyłącznie chronić przed deszczem. Jego kolejny zadaniem jest ochrona przed zanieczyszczeniami, musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozdarcia. Ściągnięcie go „przypadkiem” nie może mieć miejsca, dlatego wybieraj modele o solidnych zapinkach, czyli zatrzaskach, które pozwolą Ci spiąć pokrowiec pod motocykle. Tutaj mała uwaga, stawiaj na wersje ze specjalnymi otworami w dolnej części, tam możesz przewlec linkę, którą zepniesz następnie kłódką. To sprawi, że praktycznie niemożliwe będzie zdjęcie pokrowca, co jednocześnie zniechęci potencjalnego złodzieja. Wybierz pokrowiec na motocykl wykonany z grubego materiału, który będzie bardziej wytrzymały, jednocześnie solidniejszy. Stawiaj także na materiały paroprzepuszczalne, aby wilgoć pod pokrowcem nie spowodowała korozji w newralgicznych miejscach na motocyklu.

Lekkie podróżne i grubsze zimowe pokrowce motocyklowe

Na rynku znajdziesz wiele pokrowców motocyklowych od większych po mniejsze, przystosowane do konkretnych motocykli, ale to nie wszystko. Wybór czeka na Ciebie również w kwestii zastosowania. Nie każdy pokrowiec nadaje się do zimowania motocykla, tylko ten, który jest grubszy, paroprzepuszczalny i oczywiście solidny. Jednak taki pokrowiec po złożeniu zajmuje dużo miejsca, nie da się go schować do kufra czy plecaka. Z drugiej strony nie ma to przecież najmniejszego sensu, nie po to ściągnąłeś pokrowiec w zimie, aby wyjechać w trasę, a po drodze, zatrzymując się w hotelu, zakładać znów ten sam na motocykl. Stąd wersje letnie, idealne na wycieczki, lekkie, po złożeniu dające się schować do kufra czy plecaka. Polecamy tutaj także jeszcze jedno rozwiązanie, pokrowce częściowe, założysz je na przykład tylko na kanapę czy tankbag. Ochronisz je na przykład przed deszczem.

Pokrowiec na motocykl – o czym pamiętać przy jego zakupie?

Zawsze wybieraj sprawdzonych sprzedawców

Nie da się ukryć, że wysoka jakość pokrowca to pewna ochrona. Dlatego zawsze wybieraj zaufanych dostawców tego rodzaju akcesoriów motocyklowych. Na kogo warto postawić, jeśli chodzi o producentów? Bez dwóch zdań na firmę Büse, która tworzy pokrowce zewnętrzne okalające cały motocykl, ale również wersje na siedzenie. Na uwagę zasługują także produkcje marki Oxford, wykazujące maksymalną wodoodporność. Co ciekawe, producent ten zapewnia także pokrowce na ATV. Oczywiście sam zdecydujesz, na co postawić, polecamy jednak rozwiązania tych dwóch firm.