Ponadczasowa cegła na ścianie? Coś pięknego! Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Prawda jest taka, że cegła we wnętrzu mieszkania była, jest i zapewne będzie utrzymywała się w modzie. Może ona znaleźć zastosowanie w przypadku różnych aranżacji.

Kanapa w salonie
Ponadczasowa cegła na ścianie? Coś pięknego! Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Przyczynia się do tego przede wszystkim cała gama kolorów dostępnych na rynku. Może być ona zatem kolorze rudym (w oryginale), białym, a nawet czarnym! Jak zatem można sobie wyobrazić będzie ona pasować zarówno do wiejskiego stylu z powiewem sielanki jaki wnętrz o charakterze industrialnym. Jak wszystko, co nas otacza również posiadanie cegły na ścianie będzie, jednak obwarowane pewnymi plusami i minusami.
Nikt jednak nie może zarzucić cegle, że gustownie prezentuję się na ścianie, na której stoi kanapa wypoczynkowa w salonie.
Przed wyjazdem na zakupy warto się zastanowić czego właściwie potrzebuje i jakiej cegły szukam. Zastanówmy się dobrze, bo może się okazać, że w przypadku, kiedy zamieszkujemy w starym budownictwie wcale nie musimy jechać na zakupy. Wystarczy, bowiem zerwać tynk, bo jest duże prawdopodobieństwo, że kryje on pod spodem skarb w postaci ceglanej ściany. Wówczas należałoby tylko wykonać prace ukierunkowane na jej renowację. Mianowicie użyć szorstkiej szczotki. Wyszlifować, a następnie przemyć całość wodą i ściana gotowa! Na koniec warto zastosować impregnat, który cegłę wzmocni i uodporni na zabrudzenia, ułatwiając tym samy przyszłe czyszczenie.Szczerze, powiedziawszy stare ściany, po renowacji wyglądają najefektowniej.

Ponadczasowa cegła na ścianie? Coś pięknego! Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie?

A jeśli już zakupy? Na co się zdecydować?

Najczęściej jest, jednak tak, że działamy w nowym budownictwie i na wyżej opisane rozwiązanie zwyczajnie nie ma szans. Wybór na rynku jest szeroki. Tyczy się to zarówno kolorystyki, struktury cegły, czy też materiału z jakiego jest wykonana. Dostępne mamy, bowiem płytki klinkierowe imitujące cegłę, cegły cementowe i ceramiczne. Świetnym rozwiązaniem jest zakup cegły ciętej w paski o szerokości około 2 cm. Jeżeli zakupimy ścięte lico osiągniemy efekt retro. Natomiast, jeżeli nabędziemy ciętą cegłę z jej środka uzyskamy fajny żywy efekt oryginalnej cegły.
Może zaistnieć również taka sytuacja, że będziesz dzielił jedno pomieszczenie na dwa odrębne. Ściana działowa może zostać wykonana np. z cegły rozbiórkowej, a wówczas już na starcie w jednym i drugim pomieszczeniu będziemy mieli ceglana ścianę. Użycie całej cegły jest także wskazane przy wznoszeniu różnego rodzaju murków, a nawet wznoszenia kominka. Pamiętaj, że nie jesteś ograniczony w żadne sposób kolorystyką co daje totalną swobodę działania. Nie należy także zapominać o nadrzędnej zasadzie. Mianowicie cegła w każdym pomieszczeniu, w którym się znalazła jest dominującym elementem dekoracyjnym także pozostałe aspekty aranżacji powinny być jej podporządkowane.

Ponadczasowa cegła na ścianie? Coś pięknego! Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Wady i zalety

Cegła ma mnóstwo plusów. Niektóre z nich to wysoka odporność na uszkodzenia, nie nasiąka wilgocią, nie straszny jest jej ogień. Ponadto nie ma problemu z wyblaknięciem koloru. Ponadto cegłę można z powodzeniem zastosować w każdym z pomieszczeń, może to być kuchnia, łazienka, sypialnia oraz salon. Z minusów trzeba wymienić fakt, że wizualnie pomniejsza pomieszczenia. Daje poczucie ciężkości, dlatego wskazane jest, aby w jej sąsiedztwie znalazły się gładkie powierzchnie.

Zabiegi pielęgnacyjne

Dobrze wyczyszczona i zaimpregnowana cegła będzie cieszyć nas długie lata. Nie jest to element dekoracyjny, który wymaga ciągłej troski. Odświeżenie odbywa się zwyczajnie poprzez starcie kurzu.Jeżeli kolor cegły nam się znudził możemy bez problemu ja pomalować na inny. Aktualnie na topie jest cegła pomalowana na kolor biały.

Artykuł partnera