Po urlopie koniecznie wybierz się do dermatologa

Z urlopu wracamy nie tylko z piękną opalenizną, ale nierzadko również z nowymi znamionami barwnikowymi, czyli pieprzykami, włókniakami i przebarwieniami. Choć mogą się one wydawać błahe i niegroźne, w wielu przypadkach zwiastują poważne choroby skóry.

problemy skórne
Po urlopie koniecznie wybierz się do dermatologa

Problemy skórne występują u co drugiej osoby na świecie. Niektóre są nieszkodliwe, a inne mogą zagrozić nawet naszemu życiu. Aby zniwelować ryzyko chorób skórnych, należy poddawać się kontroli, zwłaszcza po słonecznym urlopie. Jaki lekarz powinien nas zbadać i które znamiona powinny zostać niezwłocznie usunięte?

Problemy skórne – jak się przed nim uchronić?

Najważniejsza jest profilaktyka, która powinna opierać się na rozsądnym opalaniu, w godzinach wczesnoporannych i popołudniowych, z użyciem odpowiednich preparatów zawierających filtry UVA i UVB. Największym zagrożeniem dla zdrowia naszej skóry jest czerniak – nowotwór, do rozwoju którego przyczynia się zbyt długa i intensywna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. Pamiętajmy o prostej zasadzie, że im jaśniejsza skóra, tym wyższy filtr – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Aby szybko rozpoznać i pozbyć się czerniaka, trzeba bezzwłocznie udać się do dermatologa.

Badanie zmian skórnych

Regularne badania i profilaktyka to najskuteczniejsze metody ochrony przed czerniakiem, keratozą, rakiem podstawnokomórkowym, rakiem kolczystokomórkowym i innymi groźnymi chorobami skóry. Badanie znamion odbywa się w trakcie wizyty u dermatologa. Jest ono szybkie i bezbolesne. Polega na oglądaniu znamion przez dermoskop – urządzenie, które pozwala na 10, a nawet 15-krotne powiększenie obrazu. Dermatolog na tej podstawie stwierdza, czy znamiona posiadają prawidłowe cechy, czy zagrażają zdrowiu – mówi dr Igor Michajłowski.

Usuwanie znamion

O tym, które znamiona powinny zostać bezzwłocznie usunięte, decyduje dermatolog już w trakcie badania dermoskopem. Zdecydowanie najczęściej znamiona barwnikowe usuwa się za pomocą wycięcia chirurgicznego, z następnym badaniem histopatologicznym usuniętej tkanki – mówi dr n. med. Olivia Komorowska, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica – Oczywiście, sam pacjent może zdecydować o usunięciu innych, również niegroźnych znamion, choćby z pobudek estetycznych. Wówczas najlepszą metodę dobiera lekarz (do wyboru są m.in. wycięcie chirurgiczne, laser, elektrokoagulacja).

Regularność

Znamiona barwnikowe warto badać regularnie. Zazwyczaj wystarczy zbadać skórę u dermatologa raz w roku, po okresie letnim. Są pacjenci, którzy wymagają kontroli raz na miesiąc, np. z zespołem znamion dysplastycznych – mówi dr Igor Michajłowski.
Wizytę u dermatologa warto na stałe wpisać do kalendarza obok wizyt kontrolnych u stomatologa, ginekologa, czy internisty. Pamiętajmy, że najbardziej skutecznym, najzdrowszym i najbezpieczniejszym lekarstwem jest… profilaktyka.