Jak przygotować pokój na powrót dziecka do szkoły?

Rozpoczął się rok szkolny. Na uczniów czekają nowe znajomości i przygody, ale także kolejne, coraz większe wyzwania, a samo przestawienie się z trybu wakacyjnego na szkolny jest pierwszym z nich.

meble-wojcik-seria-alien1
Meble Wójcik

Jak można przygotować pokój tak, aby ułatwić dziecku zaaklimatyzowanie się w starszej klasie i pomóc bez trudu odnaleźć się pośród nowych obowiązków?
Chociaż dziecko uczy się przede wszystkim w szkole, to wykonywanie prac domowych, powtarzanie materiału i przygotowywanie się do sprawdzianów zajmuje również dużo czasu. Odpowiednie warunki do nauki w domu nie tylko pomagają skoncentrować się na wykonywanych zadaniach i wpływają na efektywność pracy, ale także mogą sprawić, że szkolne obowiązki nie będą postrzegane przez dziecko jako niemiła konieczność.
– Dziecko powinno mieć umożliwione łatwe porządkowanie swoich zeszytów i podręczników. Dzięki temu będzie mogło czuć, że sprawuje kontrolę nad swoją nauką. Biurko koniecznie musi zawierać szuflady lub szafkę. Poza tym w pokoju powinien się znajdować regał lub dodatkowa szafka, w której zmieszczą się wszystkie szkolne akcesoria – mówi Ewelina Wójcik, ekspert z firmy Meble Wójcik i jako przykład dobrego rozwiązania wymienia zestaw z kolekcji CAYMAN.

meble-wojcik-seria-alien3
Meble Wójcik seria Cayman

– Jeśli planujemy duży remont, weźmy pod uwagę to, jak na przykład wybór poważniejszego designu w pokoju może się przyczynić do wprowadzenia dziecka w kolejny etap dojrzewania. Stonowana kolorystyka i miejsce na książki zamiast kolorowych pudeł na zabawki zasygnalizują nową sytuację i pomogą się w niej odnaleźć – dodaje ekspertka.
Bardzo ważne jest także odpowiednie siedzenie. Wygodne krzesło lub fotel to podstawa, aby dziecko mogło wytrzymać dłuższy czas przy biurku. Rodzic powinien zadbać o odpowiednią regulację wysokości fotela w stosunku do blatu biurka – wpłynie to na komfort pracy i poprawną postawę. Poza tym należy pamiętać o dobrze dobranym oświetleniu, które powinno być umieszczone w zależności od tego, czy dziecko jest lewo – czy praworęczne, żeby pisząc, nie zasłaniało sobie światła.

meble-wojcik-seria-alien
Meble Wójcik

Wystrój pokoju może się przyczynić do wzbudzenia pasji odkrywania nowych rzeczy. Niech nauka skojarzy się dziecku z ciekawostkami, poznawaniem świata, czymś fascynującym. Na ścianie zamiast plakatu z bohaterem z bajki powieś starą mapę albo użyj farby tablicowej. Dziecko będzie mogło zapisywać na niej swoje najbardziej niesamowite pomysły, a tablica przestanie się kojarzyć tylko ze stresującym odpytywaniem. Nie zapomnij o lampce nocnej i półce na książkę przy łóżku!

Wpis znaleziono dzięki:

- Pokój dziecięcy

- Kolorowy pokój

- Wyposażenie pokoju