Rezonans magnetyczny piersi – na czym polega i kiedy jest zalecany?

Choroby piersi są niezwykle poważne i mogą dotyczyć kobiet praktycznie w każdym wieku.

Rezonans magnetyczny piersi – na czym polega i kiedy jest zalecany. Foto Istockphoto.com

Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz wykonywanie odpowiednich badań umożliwiających szybką diagnostykę oraz dobór metody leczenia. Skutecznym narzędziem walki, między innymi z rakiem piersi, jest rezonans magnetyczny.

Istnieją różne metody diagnostyki chorób piersi. Do najpopularniejszych należą oczywiście USG piersi oraz klasyczna mammografia. Mammografia metodą rezonansu stanowi niejako uzupełnienie wymienionych technik. W bardzo wielu przypadkach badanie rezonansem magnetycznym (RM) okazuje się zbawienne, gdyż umożliwia szybką diagnostykę, a tym samym dobór odpowiedniej metody leczenia.

Na czym polega badanie rezonansem? Czy jest bezpieczne?

Rezonans piersi to badanie przede wszystkim skuteczne, precyzyjne i bezbolesne. Wartość diagnostyczna RM piersi dla lekarza prowadzącego jest nie do przecenienia. Dobry specjalista dzięki rezonansowi dostrzeże nawet najmniejsze zmiany w obrębie piersi, które nie zostaną wykryte przy pomocy np. USG.

Rezonans magnetyczny piersi jest zabiegiem w pełni bezpiecznym dla kobiety i jednocześnie takim, który można bez obaw wykonywać dowolną ilość razy, w dowolnym czasie. Brak występowania szkodliwego promieniowania rentgenowskiego (które występuje przy klasycznej mammografii) jest niewątpliwym plusem, również dla kobiet w ciąży (od drugiego trymestru).

Samo badanie polega na leżeniu nieruchomo przed około 20-50 minut w specjalnym urządzeniu, przypominającym tunel. Pacjentka kładzie się na łóżku, na brzuchu, głowę ma opartą na podpórce, a piersi na specjalnie przygotowanej nakładce. Minusem powodującym dyskomfort jest przebywanie w małej przestrzeni i nieprzyjemne, głośne dźwięki wydawane przez urządzenie.

Do wykonania rezonansu magnetycznego piersi nie jest konieczne specjalne przygotowanie poza koniecznością odpowiedniego ubioru (bez elementów metalowych). Trzeba mieć ze sobą niezbędną dokumentację, wynik badanie kreatyniny (przy rezonansie z użyciem kontrastu).

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać z artykułu na stronie https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-piersi-mammografia-mr-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego piersi

Pierwszym i podstawowym wskazaniem do wykonywania rezonansu magnetycznego piersi jest podwyższone ryzyko wystąpienia raka u pacjentek, u których występują przesłanki genetyczne bądź takich, które miały już w najbliższej rodzinie tego typu przypadki. Jest to najlepsze narzędzie zarówno do badań profilaktycznych, jak również badań przesiewowych. Badanie powinny wykonać nie tylko kobiety, które są w grupie ryzyka, ale również te, które np.:

  • w młodym wieku miały naświetlania klatki piersiowej,
  • wykonały inne badania obrazowe piersi (USG, mammografia RTG), ale nie dały one jednoznacznej diagnozy,
  • mają stwierdzoną mutację w genach BRCA1/BRCA2,
  • przed bardzo długi czas stosowały antykoncepcję hormonalną,
  • są po zabiegu mastektomii,
  • miały piersi powiększane implantami (umożliwienie obserwowania gojenia się ran pooperacyjnych, badanie szczelności implantów).

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego piersi

Głównym powodem, kiedy nie wykonuje się badania rezonansem magnetycznym, jest obecność w ciele elementów metalowych, które mogłyby się rozgrzewać lub przemieszczać i stanowić tym samym zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Rezonans nie może być wykonany, gdy w ciele znajdują się np.: sztuczne zastawki, klipsy, stenty naczyniowe, rozrusznik serca, pompy insulinowe, implanty stomatologiczne, aparaty ortodontyczne, wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne czy wszelkiego rodzaju śruby, endoprotezy czy stabilizatory.

Gdzie zrobić badanie i ile ono kosztuje?

Badanie piersi rezonansem magnetycznym można wykonać w placówkach medycznych, które dysponują odpowiednim sprzętem. Warto odwiedzić stronę internetową Badania.znanylekarz.pl, aby sprawdzić ich dostępność w swojej okolicy, porównać ceny oraz umówić się na badanie w najbardziej korzystnym dla siebie terminie.

Rezonans piersi jest badaniem dość kosztownym i kształtuje się w okolicach od około 600 do około 800 złotych, przy czym należy doliczyć dodatkowe koszty związane z podaniem kontrastu. Jest to związane z dodatkowym wydatkiem do około 400 złotych.

 


Artykuł parnera