Saoirse Ronan i Ian McEwan: od „Pokuty” do „Na plaży Chesil”

"Na plaży Chesil" – kolejny efekt współpracy laureata Nagrody Bookera i jednej z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia – w kinach 13 lipca.

Saoirse Ronan i Ian McEwan: od „Pokuty” do „Na plaży Chesil”

Ich drogi skrzyżowały się po raz pierwszy dekadę temu, na planie „Pokuty” – adaptacji bestsellerowej powieści Iana McEwana. Rola Briony Tallis, w którą wcieliła 13-letnia wówczas Ronan, przyniosła jej pierwszą nominację do Oscara. Obecnie ma ich już na koncie trzy – także za „Brooklyn” i „Lady Bird”.

McEwan zabiegał o to, by właśnie Ronan zagrała Florence, bohaterkę „Na plaży Chesil”, do którego sam napisał scenariusz.

Saoirse jest wyjątkowa. – przyznaje laureat Nagrody Bookera. – To jedna z tych aktorek, które samą tylko ciszą i wyrazem twarzy potrafią przeprowadzić widza przez proces myślowy postaci. Jest w jej grze wiele rzeczy niepowiedzianych w ogóle, niedopowiedzianych lub nawet niepomyślanych. Ma też gigantyczną inteligencję emocjonalną i analityczną.

Saoirse Ronan była z kolei zachwycona kolejną okazją przeniesienia na ekran postaci, która wyszła spod pióra Iana McEwana.

Saoirse Ronan i Ian McEwan: od „Pokuty” do „Na plaży Chesil”

Chętnie grałabym jego bohaterki przynajmniej raz na dziesięć lat – są przekonujące i złożone. – zapewnia. – W dziełach Iana pociąga mnie to, że skupia się on na jednej chwili i na tym, jak może ona na zawsze zmienić czyjeś życie. Obnaża tym delikatną naturę związków między ludźmi, pokazuje, jak bardzo, nieustannie trzeba o nie dbać.

Saoirse przyznaje, że Briony i Florence z „Na plaży Chesil” są zupełnie różne, ale uważa, że łączy je wątek „presji społecznej wywieranej na młodych ludzi w każdej epoce, by być i zachowywać się w określony sposób. Widać, że Iana przyciąga ten temat”.