Sposoby na idealne wakacyjne zdjęcia

Wakacje to czas częstych wyjazdów, dłuższych lub krótszych, ale bez względu na to, dokąd jedziemy – chcemy wrócić z porcją nowych pamiątkowych kadrów. Podczas pakowania pozostaje jedynie zdecydować, czy chcemy zabrać ze sobą aparat kompaktowy, profesjonalną lustrzankę, czy wystarczy ten, który zawsze mamy w kieszeni: aparat w naszym smartfonie.

Sposoby na idealne wakacyjne zdjęcia

W ostatnim czasie to właśnie smartfonami robimy najwięcej zdjęć, a producenci nie przestają dostarczać nam coraz bardziej zaawansowanych technologii i aplikacji, by nasze ujęcia były po prostu piękne. Nie inaczej jest w przypadku firmy TP-Link i jej smartfonów pod marką Neffos, które zaskakują nie tylko jakością wykonania w bardzo przystępnej cenie, ale i jakością wykonywanych nimi ujęć. Jednak możliwości sprzętowe to nie wszystko – warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą wejść nam na wyższy poziom smartfonowej fotografii.

Odpowiednie wyczucie czasu

Nie każdy piękny i słoneczny dzień jest odpowiedni do robienia zdjęć. Dla Ciebie dzień na plaży w pełnym słońcu to scenariusz idealny, jednak nie zawsze Twój smartfon się z Tobą zgodzi. Często kilka minut decyduje o tym, czy zdjęcie stanie się hitem Instagrama, czy trafi do rzadko używanego folderu w pamięci telefonu. Najlepszymi porami na wakacyjną sesję są wczesny poranek i późne popołudnie, chwilę po wschodzie słońca lub moment po jego zachodzie. Nie, nie chodzi tu o romantyzm. O tych porach dnia słońce jest najłagodniejsze, a zdjęcia wykonane podczas tzw. „golden hour” prezentują się magicznie dzięki letniemu blaskowi światła.

Uchwyć ruch i pokaż życie

Dobre zdjęcia zawsze opowiadają jakąś historię. Nie idź w stronę pozowanych zdjęć, postaraj się pokazać coś więcej i uchwycić wakacyjne przygody. Poruszaj się, wygłupiaj, poproś przyjaciela o strzelenie fotki w momencie, kiedy nie patrzysz – pozwól, aby energia emanowała z ekranu. Pomocna okaże się technologia zastosowana w telefonach Neffos z serii X – Phase Detection Auto Focus. Umożliwia ona zrobienie ostrego zdjęcia w większości sytuacji. Połącz ją z funkcją robienia zdjęć seryjnych (wystarczy przytrzymać przycisk do robienia zdjęć) i podskocz najwyżej jak potrafisz. W ten sposób uchwycisz wszystkie możliwe pozy, jakie wykonasz w powietrzu, a materiał nie straci nic z jakości.

Użyj rekwizytów

Spraw, aby zdjęcie było interesujące wykorzystując otoczenie. Okulary przeciwsłoneczne w dłoni, palma kokosowa w tle, kwiat magnolii we włosach mogą dodać fotografii charakteru. Rozejrzyj się wokół siebie i znajdź element krajobrazu, który wzbogaci ujęcie. Rekwizyty to doskonała zabawa, pamiętaj jednak, by ich nie nadużywać: jeden lub dwa przedmioty w zupełności wystarczą.

Eksperymentuj z kątami

Jednym z najczęściej powielanych przez nas wszystkich błędów podczas wykonywania zdjęć telefonem jest robienie ich z tej samej perspektywy – poziomu oczu. Ostatecznie lądujemy z gigabajtami podobnych zdjęć, które pokazują innym, co widzieliśmy, ale brakuje im czegoś wyjątkowego. Wybierz bardziej niestandardową pozycję i sprawdź jak wielką zmianę wprowadzi to do Twoich zdjęć. Czasem wystarczy, że kucniesz i zrobisz zdjęcie z dołu, a innym razem wystarczy unieść rękę z aparatem. Jeśli wokół Ciebie znajdują się elementy, na których możesz stanąć – wykorzystaj je i fotografuj z większej wysokości.

Nie unikaj selfie

Dla niektórych robienie selfie nie jest niczym przyjemnym i jeśli już się na nie decydujemy, wybieramy moment, w którym nikt nas nie widzi. Bądźmy jednak szczerzy: tętniące pozytywną energią zdjęcie mocno opalonej twarzy z błękitem oceanu i palmami w tle znacznie lepiej odda klimat i emocje, niż setki ujęć widoczków. Zrobienie selfie to w teorii kilka sekund, w praktyce często zajmuje znacznie więcej – zanim dojdziemy do wniosku, jak najlepiej ułożyć włosy i czy nasze czoło nie świeci się za bardzo, będziemy już zniechęceni i niezadowoleni, a to będzie widać na zdjęciu. Aparaty do selfie w smartfonach Neffos zostały wyposażone w tryb upiększający, który działa już w trakcie robienia zdjęcia. Dzięki temu szybko i łatwo zrobisz selfie, a potem będziesz mógł czerpać radość z wakacji nie martwiąc się mankamentami wyglądu. W robieniu selfie świetnie sprawdzą się modele smartfonów z serii X. Zostały one wyposażone w czytnik linii papilarnych, który można wykorzystać jako przycisk aparatu. Wystarczy, że przyłożysz palec do skanera, który znajduje się z tyłu telefonu.

Finalna edycja

Nie musisz spieszyć się z publikowaniem zdjęcia, które właśnie zrobiłeś. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś dumny ze swojego zdjęcia i podekscytowany chwilą, którą udało Ci się uchwycić, pozwól emocjom opaść i spójrz na swoje zdjęcie z dystansu. Pomyśl o technikach edytowania, które mogą uczynić Twoje zdjęcie lepszym – kilka niewielkich poprawek może wydobyć z niego całe piękno. Możesz szybko edytować zdjęcia na smartfonach Neffos od TP-Link, przyciąć, jeśli w kadrze znalazło się coś niepożądanego, obrócić i wyrównać, dodać efekty i zastosować jeden z wielu dostępnych filtrów.