Sprawdzone sposoby na mycie szyb bez smug

Czyste, odbijające światło i absolutnie pozbawione smug; dokładnie takie okna pragnęłaby mieć w domu każda z nas. Jak osiągnąć wspomniany efekt?

Smiling young woman cleaning windows in winter
Sprawdzone sposoby na mycie szyb bez smug

Za naszymi oknami zaczynają pojawiać się już pierwsze oznaki wiosny. Co to oznacza? Między innymi to, że wiosenne zwiastuny nieśmiało zapowiadają czas corocznych… wiosennych porządków.

A jeśli mowa już o pozimowych porządkach, to swego rodzaju stałym elementem takowych jest czynność, która nie cieszy się zbyt dużą sympatią ze strony domowników, czyli mycie okien. I choć takowe nie wymaga ani specjalnych przygotowań, ani też zakupu specjalistycznych środków czystości, to jednak potrafi nastręczyć nie lada trudności związanych rzecz jasna z powstawaniem nieestetycznych smug. Jak i czym wobec tego myć okna, by uniknąć wspomnianych zacieków?

Sposób 1: Woda z octem i gazeta

Ocet posiada liczne właściwości czyszczące, a w połączeniu z wodą staje się wręcz niezawodnym środkiem do mycia szyb. Jak go używać? Wystarczy, że 1 miarkę octu zmieszasz z 9 miarkami wody (proporcja 9:1). Uzyskaną w ten sposób mieszankę przelej po prostu do czystego pojemnika ze spryskiwaczem i używaj w identycznych sposób, jak tradycyjnego środka do czyszczenia okien.

Po co w takim razie gazeta? Otóż po wytarciu szyb warto dodatkowo przetrzeć ich powierzchnię zwykłą, codzienną gazetą. Pamiętaj jednak, aby wspomnianą czynność wykonywać w gumowych rękawiczkach, gdyż druk z gazety z pewnością przeniesie się na… skórę twoich dłoni.

Sposób 2: Ściereczki do szyb z mikrofibry i woda

Jeśli z jakichś powodów nie chcesz lub też po prostu nie możesz sięgać po chemiczne środki czyszczące, to świetnym sposobem na uzyskanie efektu tafli pozbawionej smug, mogą okazać się ściereczki do szyb z mikrofibry. Tego rodzaju akcesoria kupisz w niemalże każdym hipermarkecie, a także w dobrze wyposażonych sklepach kosmetycznych. W jaki sposób używać ściereczki? Wystarczy zamoczyć ją w zwykłej, czystej wodzie i… umyć szyby. Po zakończeniu tej czynności warto natomiast przetrzeć okna za pomocą drugiej, suchej ściereczki ponieważ w innym przypadku na powierzchni szyb pojawią się smugi.

Sposób 3: Woda z cytryną

Powszechnie wiadomo, że picie wody z cytryną działa oczyszczająco na ludzki organizm. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dokładnie taka sama mieszanka idealnie sprawdzi się w roli środka czyszczącego do okien. Wystarczy połączyć ze sobą 1 szklankę wody oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny i… gotowe. Jak używać wody z cytryną? Najlepiej maczając w niej szmatkę lub przelewając do butelki ze spryskiwaczem. Pamiętaj jednak, aby po umyciu okien koniecznie przetrzeć szyby drugą, suchą szmatką lub ręcznikiem.

Sposób 4: Nawilżane chusteczki do mycia okien

Obecnie producenci wręcz prześcigają się w produkcji coraz to nowocześniejszych i skuteczniejszych środków czyszczących. W efekcie tych działań półki sklepów wręcz uginają się pod ciężarem różnego rodzaju specyfików. Jednym z ciekawych, a zarazem niezwykle wygodnych środków czyszczących są specjalne chusteczki do mycia szyb. Wystarczy bowiem wyjąć chusteczkę z opakowania, przetrzeć nią okna i… gotowe. Warto dodać, że w przypadku zdecydowanej większości chusteczek czyszczących do okien nie ma konieczności osuszania czy też polerowania uprzednio wyczyszczonej powierzchni.

Zarówno samo mycie okien, jak i inne czynności związane naturalnie z wiosennymi porządkami, potrafią spędzić sen z oczu nawet najbardziej wytrwałym paniom domu. Jeśli jednak nie masz czasu lub ochoty na sprzątanie, to opcją godną rozważenia jest zatrudnienie pomocy domowej. Nie decyduj się jednak na skorzystanie z pomocy osoby, której ogłoszenie jako pierwsze wpadnie ci w oko. Dlaczego? Ponieważ… możesz się rozczarować. Nie każda osoba, która świadczy tego typu usługi, jest w stanie sprzątnąć przestrzeń w sposób profesjonalny. Pamiętaj, że wykwalifikowane pomoce domowe z reguły publikują swoje ogłoszenia na portalach typowo branżowych, takich jak chociażby www.pomocedomowe.pl.