UNICA – 71. Światowy Festiwal Kina Niezależnego

UNICAW dniach 4-12 września w Gdańsku odbędzie się już 71. edycja Światowego Festiwalu Filmów Niezależnych. Przez 9 dni będzie można zapoznać się z dokonaniami kina niezależnego. Wszystkie seanse będą darmowe. Na takie wydarzenie związane z kinem niezależnym czekaliśmy od dawna. Fakt, że tegoroczny festiwal po raz kolejny odbywa się w Polsce, to duże wyróżnienie i prestiż, przy czym nie lada gratka dla amatorów kina. Organizacja Unica 2009 przypadła w udziale Polsce już po raz czwarty: wcześniej w 1975 roku festiwal odbywał się w Toruniu, a w 1997 i 2003 roku w Warszawie.

Festiwale UNICA cieszą się doskonałą opinią na całym świecie. Co roku uczestniczy w nim blisko 200 filmów z różnych krajów. Jego unikalność, a także światowy charakter wywołują też ogromne zainteresowanie wśród twórców zajmujących się niezależną produkcją w Polsce.

Organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu UNICA jest już po raz kolejny Polska Federacja Niezależnych Twórców Filmowych, utworzona w 1956 roku i do dziś aktywnie promująca kino niezależne.
Główną sekcją festiwalu jest przegląd filmów z całego świata – projekcje podzielone są na bloki poświęcone filmom z danego państwa. I tak znajdą się tam filmy z takich krajów jak: Hiszpania, Finlandia, Belgia, Luksemburg, Francja, Ukraina, Chorwacja, Węgry, Uzbekistan, Słowacja, Czechy, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Argentyna, Macedonia, Estonia, Niemcy, Korea, Rosja, Liechtenstein czy Holandia. Pokazy konkursowe rozpocznie blok polskich filmów.
Jednym z najciekawszych wydarzeń festiwalu będzie pokaz filmów o długości do jednej minuty. Biorą one udział w konkursie World Minute Movie Cup. Najciekawszym elementem tego konkursu jest fakt, iż werdykt wydaje zgromadzona na pokazach publiczność w otwartym głosowaniu, które odbywa się w systemie pucharowym. Taki tryb wyboru zwycięskich obrazów zapewnia aktywny udział widowni oraz dostarcza wielu emocji.
Codziennie przewidziane są również dyskusje publiczności po projekcjach filmów konkursowych. Festiwalowi towarzyszyć będzie wiele imprez: wystawy prac Moniki Walewskiej oraz Wojciecha Radtke, koncerty zespołu Ziemianie czy formacji Lud Hauza.
Ostatniego dnia festiwalu odbędą się Jawne Obrady Jury – otwarte dla publiczności rozpoczną się w sobotę, 12 września, o godz. 9:00. Każdy z widzów będzie miał unikalną szansę podsłuchania dyskusji toczących się w gronie siedmiu jurorów z różnych krajów świata, a także podpatrzenia jak przebiega proces decyzyjny i zapada ostateczny werdykt. Wieczorem, tego samego dnia, na uroczystej gali w Filharmonii Bałtyckiej wręczone zostaną nagrody – złote, srebrne i brązowe medale Unica 2009 oraz prestiżowe w środowisku niezależnych filmowców wyróżnienia. Na gali obecny będzie Prezydent UNICA, Pan Max Hansli.
Dla podkreślenia światowego charakteru festiwalu, na zewnątrz Filharmonii Bałtyckiej, ustawionych zostanie pięć białych posągów Lwów Gdańskich naturalnej wielkości, obok których dostępne będą farby, ubrania ochronne oraz pędzle. Zgromadzeni goście oraz publiczność, zaproszeni zostaną do pomalowania Lwów, tak by reprezentowały poszczególne kraje uczestniczące w festiwalu. Pomalowane Lwy strzec będą wejścia do Filharmonią do końca trwania festiwalu.
Wszystkie wydarzenia artystyczne – pokazy filmowe, koncerty i wystawy, mają charakter otwarty i bezpłatny. W trakcie festiwalu przewidziane są także konkursy dla kinomanów.
Pokazy konkursowe odbywać się będą w Filharmonii Bałtyckiej.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańsk oraz Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Thursday, 3 September 2009