Wielka sztuka Renesansu i Baroku w filmie dokumentalnym „Caravaggio – dusza i krew”

Niezwykły film dokumentalny produkcji włoskiej prezentuje sylwetkę mistrza światłocienia nie tylko z perspektywy historii sztuki. Głęboko ludzki portret malarza-awanturnika.

Foto/pixabay.com

„Caravaggio – dusza i krew” to poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego (1571–1610), jednej z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w historii sztuki.

Caravaggio był artystą rewolucyjnym, a co za tym idzie, był nierozumiany i często nielubiany przez sobie współczesnych. Podróżował po całych Włoszech w poszukiwaniu fortuny (a może w poszukiwaniu samego siebie), uciekając przed wrogami, których mnożył sobie po drodze. Mediolan, Florencja, Rzym, Neapol, Malta: pięć miast, piętnaście muzeów i czterdzieści najsłynniejszych dzieł sztuki w typowym dla artysty stylu. Zostały pokazane albo w miejscach, dla których zostały stworzone, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie.

Wielka sztuka Renesansu i Baroku w filmie dokumentalnym „Caravaggio – dusza i krew”

Film opowiada historię dzieł Caravaggia poprzez dogłębne badania doskonale udokumentowanych przykładów twórczości, kładąc szczególny nacisk na jego życie, współgranie światła i cienia oraz charakterystyczny dla niego temat kontrastu i sprzeczności. Autorzy postawili na odnajdowanie osobistych doświadczeń genialnego artysty o niesfornym, ognistym temperamencie zarówno w jego najsłynniejszych dziełach, jak i w tych mniej znanych.

Narracja rozwija się na dwóch poziomach: komentarz artystyczny i kompetentne opinie prof. Claudia Strinatiego, historyka sztuki i eksperta w sprawie twórczości Caravaggia, z udziałem prof. Miny Gregori, prezes Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego, i Rosselli Vodret, kuratorki wystawy „Dentro Caravaggio” w Palazzo Reale w Mediolanie.

Wielka sztuka Renesansu i Baroku w filmie dokumentalnym „Caravaggio – dusza i krew”

Ważne dla zrozumienia podejścia twórców do tytułowego bohatera są także inscenizowane sceny, które pomagają widzowi wejść w kontakt z umysłem artysty, kierującymi nim impulsami i jego najgłębszymi przeżyciami.

Wpis znaleziono dzięki:

- Życie kulturowe

- Film

- Twórczość