Wielorazowe waciki do demakijażu – chwilowy trend zero waste czy hit na lata?

Ekologiczne rozwiązania ciągle zdobywają na popularności. Ochrona środowiska jest traktowana bardzo poważnie przez wielu producentów, dlatego też wymyślane są coraz nowsze proekologiczne rozwiązania.

Wielorazowe waciki do demakijażu – chwilowy trend zero waste czy hit na lata?

Wielorazowe waciki do demakijażu – chwilowy trend zero waste czy hit na lata?

Ekologiczne rozwiązania ciągle zdobywają na popularności. Ochrona środowiska jest traktowana bardzo poważnie przez wielu producentów, dlatego też wymyślane są coraz nowsze proekologiczne rozwiązania. Warto przyjrzeć się kosmetycznej rewolucji, czyli wacikom wielorazowym – czy faktycznie zostaną z nami na długo?

Wielorazowe waciki – czym tak właściwie są?

Waciki wielorazowe odgrywają niemalże taką samą rolę jak ich tradycyjna wersja. Służą przede wszystkim do usuwania makijażu, ale niektórzy wykorzystują je do nakładania lub zmywania maseczek czy też aplikowania tłustych kremów. Wacików wielorazowych, jak sama nazwa wskazuje, możemy używać więcej niż jeden raz. Warto jednak podkreślić, że wacik po każdym użyciu powinien zostać dokładnie wyczyszczony z wszelkich zabrudzeń. Niektórzy czyszczą waciki ręcznie przy pomocy zwykłego mydła, a inni decydują się na wypranie ich w pralce.

Wielorazowe waciki często są dwustronne – jedna strona jest bardzo miękka, a druga lekko chropowata. Odmienność zastosowanych materiałów wynika z tego, że stroną miękką zmywamy makijaż, a chropowatą możemy wykonać mycie twarzy połączone z delikatnym złuszczaniem naskórka.

Jak korzystać z wielorazowych wacików?

W zależności od producenta, sposoby zmywania makijażu za pomocą ekologicznych wacików, mogą się od siebie różnić. Najczęściej wystarczy nanieść na wacik płyn micelarny i po prostu usunąć makijaż. Niektóre firmy, które zajmują się produkcją wielorazowych wacików, informują, że ich produkt można używać bez korzystania z dodatkowych kosmetyków, gdyż wystarczające jest użycie tylko wody. Najlepiej jest dokładnie zapoznać się z opisem produktu, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące używania wielorazowych wacików.

Wielorazowe waciki do demakijażu – chwilowy trend zero waste czy hit na lata?

Wygląd wielorazowych wacików znacząco różni się od tradycyjnej wersji produktu. Ekologiczne waciki są dużo większe, a dodatkowo mają designerskie wzory i kolory. Warto zakupić wacik w jasnych odcieniach, aby wszystkie zabrudzenia były na nim widoczne.

Czy opłaca się używać wielorazowych wacików?

Wacik wielorazowy możemy użytkować przez 3 miesiące – po tym czasie zazwyczaj materiał wykonania produktu nie jest już najwyższej jakości, dlatego też może nie spełniać swojej funkcji. Ekologiczne waciki możemy znaleźć zarówno w drogeriach, jak i większych marketach. Gazetkowo.pl – na tej stronie internetowej możemy sprawdzić dokładne ceny wacików w różnych sklepach. Ich cena nie jest nadmiernie wysoka, ponieważ za zestaw zawierający 4 waciki, zapłacimy około 25 złotych. Komplet wyposażony w 120 sztuk zwykłych płatków kosmetycznych kosztuje około 8 zł, jednak zostanie on zużyty prawdopodobnie w ciągu 4-6 tygodni. Można zatem stwierdzić, że zakup wielorazowych wacików jest faktycznie korzystniejszy pod względem finansowym.

Czy wielorazowe waciki są bezpieczne?

Korzystanie zarówno z tradycyjnych, jak i ekologicznych wacików nie jest polecane przez dermatologów. Istnieje bowiem taki problem, że przy użyciu wacika zazwyczaj nie domywamy wszystkich miejsc na twarzy, przez co makijaż nie zostaje poprawnie usunięty, zapycha nasze pory i negatywnie wpływa na jakość naskórka.

Wielorazowe waciki do demakijażu – chwilowy trend zero waste czy hit na lata?

Jeśli nie borykamy się ze schorzeniami skóry, wówczas przy odpowiednim stosowaniu, waciki wielorazowe nie powinny zrobić nam krzywdy. Odradza się jednak korzystanie z jakichkolwiek wacików osobom ze skórą trądzikową i wrażliwą – podczas przesuwania wacika po skórze, rozprzestrzeniamy wszelkie zanieczyszczenia i podrażniamy naskórek.