Wyprawka dla psa, czyli jak przygotować dom na przybycie szczeniaka

Decyzja zapadła, oczywiście jak najbardziej przemyślana i odpowiedzialna – będziecie mieli psa. Jest to ze wszech miar mądra i wspaniała inicjatywa – jakby nie było to właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

baby and small dog
Wyprawka dla psa, czyli jak przygotować dom na przybycie szczeniaka

Pamiętajmy jednak, że pies to także nowy domownik, który ma swoje potrzeby, wymagania, a jego pojawienie się w domu pociąga za sobą konieczność poczynienia pewnych przygotowań. Istotna jest zarówno wiedza na temat prawidłowej opieki nad szczeniakiem, jak i mądrze skompletowana wyprawka dla psa oraz przygotowanie mieszkania na jego przybycie.

Wyprawka dla psa – zachowajmy zdrowy rozsądek

Słowo wyprawka kojarzy nam się z narodzinami dziecka. I tak naprawdę przygotowania do kupna czy adopcji szczeniaka są całkiem podobne do tych związanych z pojawieniem się noworodka. Nie chodzi tu oczywiście o porównywanie małego psa do dziecka. Niemniej jednak konieczna jest odpowiedzialność i wyposażenie psiaka w niezbędne akcesoria. Podobnie jak w przypadku przygotowywania wyprawki dziecięcej dobrym pomysłem jest poszukanie sprawdzonych porad na ten temat. Chociażby po to, aby nie zasypać się niepotrzebnymi „gadżetami” i nie wyczyścić przy okazji konta. Z drugiej zaś strony dobrze wiedzieć, czego potrzebuje mały psiak, jak opiekować się szczeniakiem w pierwszym okresie życia. Dzięki temu oszczędzimy pupilowi stresu, sobie poniszczonych dywanów czy butów i przy okazji wychowamy radosnego, mądrego psa.

Jak przygotować otoczenie dla nowego domownika

Zanim jeszcze ruszymy na zakupy po naprawdę niezbędne i praktyczne akcesoria, przygotujmy samo lokum. Pochowajmy na wszelki wypadek wszelkie dobra, które maluch z ostrymi ząbkami mógłby poszatkować, pogryźć albo co gorsza – zjeść. Wszelkie małe dywaniki, kapcie, buty, kable… No cóż, trzeba po prostu przyjrzeć się mieszkaniu uważnie, użyć wyobraźni i pomyśleć – co też energiczny szczeniak może zniszczyć. Pamiętajmy – nie chodzi tylko o rzeczy i ich przetrwanie, ale także o bezpieczeństwo psa.

Wyprawka dla szczeniaka to przede wszystkim zapewnienie mu własnego kąta w domu, bezpieczne schronienie, psia „stołówka” i toaletka oraz akcesoria spacerowe. Najpierw jednak trzeba znaleźć pieskowi miejsce. Będzie to jego przestrzeń do spania, schronienie, miejsce relaksu i obserwacji życia w domu. A zatem powinno być przytulne, nie „na trasie” domowników. Zadbajmy, aby było z dala od przeciągów, najlepiej w miłym, ciepłym zakątku, z którego wszystko dobrze widać. Aby maluch czuł się bezpiecznie można zafundować mu kojec, małą budkę, w której umieścimy jego posłanie. Na dobry początek nie trzeba inwestować w kosztowne łóżeczka, materace, szczególnie, że psiak będzie rósł i jego potrzeby w tym zakresie zmienią się. Na pewno przyda się kocyk, czasem najlepszą opcją jest choć kawałek posłania z dawnego domu (np. z hodowli). Dzięki temu szczenię będzie czuło się bezpiecznie..

Jadalnia dla czworonoga

Całkiem niedaleko psiego posłania można zaplanować miejsce posiłków, które także powinno zapewniać spokój i ciszę. W dobre miseczki na pewno warto zainwestować. O tym, że oszczędność w tym zakresie nie popłaca przekonamy się, kiedy energiczny malec wywróci lekkie miski i stworzy na podłodze kolaż z karmy i wody. Dobrym rozwiązaniem są miski metalowe albo ceramiczne, w odpowiednim rozmiarze. Są na tyle ciężkie i stabilne, że pomysłowy szczeniak nie da rady ich przewrócić. Karma to bardzo istotna kwestia przy kompletowaniu wyprawki dla szczeniaka. Oczywiście kluczowe znaczenie ma dotychczasowe menu psiaka (informacje od hodowcy albo ze schroniska) i porada weterynarza. Warto także zasięgnąć sprawdzonych opinii, poszukać w internecie. Pamiętajmy także o tym, że pies powinien mieć zawsze miskę ze świeżą, czystą wodą.

Kompletujemy dalej wyprawkę dla psa

Podobnie jak dziecko, również mały psiak musi mieć swoje higieniczne akcesoria. Na szczęście jest ich nieco mniej niż w przypadku słodkiego niemowlęcia. Poradźmy się weterynarza albo zajrzyjmy do mądrych porad w internecie, aby wybrać odpowiedni szampon i szczotkę albo grzebień dla naszego czworonoga. Warto również dowiedzieć się czy specyfika rasy, sierść naszego pupila nie będą wymagać specjalnej pielęgnacji w salonie psiej piękności. Niektóre pieski mogą także potrzebować… garderoby. Wbrew pozorom nie jest to jakaś fanaberia. Malutki chihuahua czy pozbawiony sierści grzywacz będą kiepsko znosić niskie temperatury czy opady.

W kąciku akcesoriów dla psa nie może oczywiście zabraknąć smyczy i obroży. Na kosztowne i designerskie gadżety przyjdzie czas później. Póki co najlepszą opcją będzie lekka, parciana smycz (ok.1,8m). Po pierwsze jest wygodna dla małego pieska, po drugie nie będzie nam przykro, kiedy energiczny maluch ją pogryzie. Lekka i delikatna musi być także obroża dla szczenięcia. Aby odpowiednio dobrać rozmiar mierzymy obwód szyi i wybieramy obrożę co najmniej 5 cm dłuższą. Chcemy oczywiście ocalić nogi od krzeseł, dywany i zapomniane buty. Dlatego w wyprawce dla psa warto uwzględnić także gryzaki i zabawki dla szczeniaka.

Oczywiście nowy domownik na czterech łapach wymaga nie tylko zmian w aranżacji i wyposażeniu oraz nowych, jakże przyjemnych zakupów. Przygotujmy się również na to, że zmieni się rytm życia, forma spędzania wolnego czasu. Będzie więcej obowiązków, ale też życie nabierze nowej jakości. Wiele ciekawych informacji o tym jak opiekować się szczeniakiem na poszczególnych etapach rozwoju znajdziemy na stronie producenta karmy Friskies (https://www.purina.pl/friskies/psy/puppies/puppyguide.html). Praktyczne wskazówki pomogą w wychowaniu fajnego, mądrego i szczęśliwego psa. A przy okazji może uratują wiele cennych, domowych akcesoriów, których nie tknie mądry i zajęty psiak.

Artykuł sponsorowany