Wystawa prac Ryszarda Horowitza, wybitnego polskiego fotografa!

Wystawa prac Ryszarda Horowitza, wybitnego polskiego fotografa i ojca współczesnej reklamy wizualnej, potrwa do 13 kwietnia w Salonie Wystawowym Marchand.

Ryszard Horowitz, Appolonia, 1985, dzięki uprzejmości artysty
Ryszard Horowitz, Appolonia, 1985, dzięki uprzejmości artysty

Oglądaniu zdjęć Ryszarda Horowitza z lat 70. i 80. towarzyszy dysonans poznawczy. Z jednej strony widz jest świadomy, że nie istniały wtedy zaawansowane programy do obróbki graficznej, a jednak trudno uwierzyć, że surrealistyczne fotografie powstały bez ich udziału.

„Fotokompozycja w najlepszy sposób opisuje to co tworzę. Jest ona bardzo podobna do tego, jak kompozytor muzyki kreuje, łącząc obce sobie dźwięki w spójną, harmonijną całość.” – mówi o swoich dziełach Ryszard Horowitz.

Ryszard Horowitz, Jaclyn Smith, 1973, dzięki uprzejmości artysty
Ryszard Horowitz, Jaclyn Smith, 1973, dzięki uprzejmości artysty

Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku, a jego prace w ogromnym stopniu ukształtowały współczesny język reklamy. Fascynowała go metamorfoza struktur, przechodzenie jednej materii w drugą, łączenie i przenikanie się form. Aby osiągnąć takie efekty stosował rozmaite techniki: retusz, wielokrotne naświetlanie kliszy w aparacie, przekładanie błony z aparatu do aparatu i kolejne naświetlania, a także manipulacje w ciemni. Później robił to samo za pomocą techniki komputerowej i specjalnych programów. Horowitz często posługuje się fotomontażem, ale pracę nad projektem zawsze zaczyna od opracowania konceptu i szkicu. „Szukam inspiracji u wielkich mistrzów malarstwa. W zasadzie wszystko odkryte przez nich można przyswoić sobie do fotografii. Uczę się kompozycji, światła u Caravaggio i Rembrandta. Studiuję perspektywę u Mantegni, podziwiam kolor Picasso i Matisse’a oraz próbuję wchłonąć poczucie humoru u Magritte i Klee.” – mówi.

Ryszard Horowitz, Barbara Carrera, 1970, dzięki uprzejmości artysty
Ryszard Horowitz, Barbara Carrera, 1970, dzięki uprzejmości artysty

Jego prace, wykonane lata przed tym, gdy komputery zostały wykorzystane do cyfrowego przetwarzania obrazów, przyjmowane są jako cyfrowe. Wystawę dzieł wybitnego fotografa oglądać będzie można w Salonie Wystawowym MARCHAND. Znajdą się na niej zarówno czarno-białe fotografie reklamowe z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, które zapoczątkowały karierę Horowitza, jak i najnowsze prace. Druga odsłona wystawy zaprezentowana zostanie w Desa Modern Gallery & Art Boutique w Galerii Mokotów 12 kwietnia – tam pokazane będą bardziej surrealistyczne prace m.in. z czasów współpracy z Salvadorem Dalí.

Ryszard Horowitz, Atelier, 2006, dzięki uprzejmości artysty
Ryszard Horowitz, Atelier, 2006, dzięki uprzejmości artysty

Wystawa fotografii Ryszarda Horowitza: 3-13 kwietnia 2017,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy MARCHAND, pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny.

Druga odsłona wystawy fotografii Ryszarda Horowitza: 12-30 kwietnia, godz. 10-22 (poniedziałek-sobota) i godz. 10-21 (niedziela), Desa Modern Gallery & Art Boutique w Galerii Mokotów.