Wzloty i upadki Piotra Kupichy i zespołu

Zespół Feel świętuje 10-lecie istnienia. Z tej okazji muzycy nagrali retrospektywny album „Feel The Best” zawierający największe hity zespołu w nowych aranżacjach. 4 czerwca formacja wystąpi podczas koncertu Super Premiery w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdaniem Roberta Kupichy ostatnie 10 lat obfitowało zarówno we wzloty, jak i upadki, największe wrażenie robi jednak fakt, że nagrane niegdyś piosenki mają dziś status kultowych.

 Piotr Kupicha. GA
Piotr Kupicha. GA

– Porównałbym te 10 lat do stuningowanego Ferrari. Non stop były koncerty, był boom, były wzloty i upadki, ale cały czas ta grupa trzyma się kupy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Kupicha.

Niezwykłą popularność przyniósł zespołowi już pierwszy singiel zatytułowany „A gdy jest już ciemno”. Krążek, z którego pochodził ten kawałek, błyskawicznie osiągnął status złotej i platynowej płyty. Promujący go trzeci singiel „Jak anioła głos” wygrał plebiscyt RMF FM na najlepszą piosenkę 2008 roku. Drugi album zespołu, nagrany w 2009 roku, już w pierwszym dniu sprzedaży osiągnął status złotej płyty.

– To naprawdę robi wrażenie, że piosenki, które gdzieś kiedyś powstały, stały się utworami, przyznaję się bez bicia, naprawdę kultowymi. Teraz mam cały czas w głowie tego anioła – mówi Piotr Kupicha.

Obchody 10-lecia istnienia formacji muzycy przesunęli na 2016 rok. Z okazji jubileuszu przygotowali płytę „Feel The Best”, którą traktują jako podsumowanie swojej dotychczasowej działalności. Znalazły się na niej największe hity zespołu w nowych aranżacjach.

– Jesteśmy zespołem koncertowym i też to będą wersje koncertowe z orkiestrą Collective Art, która nagrała piękne smyki i nie tylko – mówi Piotr Kupicha.

4 czerwca zespół Feel zagra wyjątkowy koncert. Muzycy wystąpią podczas Super Premier, jednego z najstarszych koncertów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 180 kandydatów, z czego jurorzy wyłonili jedenastu wykonawców, którzy 4 czerwca zaprezentują swoje utwory przed opolską publicznością.

– Jeszcze będę 3 czerwca i zaśpiewam „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, to też ćwiczę, żeby dobrze wyszło. A na Super Premierach będziemy grać nowego singla „Swoje szczęście znam” obok takich znakomitości jak zespół Wilki albo Varius Manx – mówi Piotr Kupicha.

Lider zespołu Feel twierdzi, że płyta „Feel The Best” powstała wyłącznie z myślą o fanach formacji. Muzycy nie liczą jednak na wysoką sprzedaż, popularność płyt CD zmniejsza się bowiem z roku na rok. Zdaniem Piotra Kupichy sprzedaż płyt nie ma obecnie sensu.

– Łatwo jest to policzyć, jak się sprzeda 15 tys. będzie złota płyta, na tym się już nie zarabia. Zarabia się na koncertach i na jakości, ale cały czas wydają płytę na krążkach, nie wiem, kiedy to się skończy, ale to się chyba jakoś tak kończy – mówi Piotr Kupicha.

Na płycie „Feel The Best” znajdzie się także kilka nowych piosenek, m.in. promujący go kawałek „Swoje szczęście znam”, którego premiera miała miejsce 18 kwietnia. Zespół wyruszy także w jubileuszową wakacyjną trasę koncertową.

Zespół Feel powstał w 2005 roku z inicjatywy Piotra Kupichy. W ciągu 10 lat istnienia formacji muzycy nagrali trzy albumy studyjne: „Feel”, „Feel 2” i „Feel 3”. Ostatnia z nich miała premierę w październiku 2011 roku. Zespół jest też laureatem najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego i show-biznesu, m.in. Fryderyków, Eska Music Award, Bursztynowego Słowika na Sopot Festival i Telekamery.