Zabieg na blizny potrądzikowe -BSB

Blizny to częsty problem nie tylko ze względu na doznane urazy, ale też przebyty lub aktywny trądzik. Blizny potrądzikowe mają zwykle charakter zanikowy (są zagłębione w skórze).

Zabieg na blizny potrądzikowe -BSB
Foto Pixabay.com

Zabieg na blizny potrądzikowe, pomoże w akceptacji siebie i poprawi samopoczucie.

Dlaczego powstają blizny?

Dzieje się tak dlatego, że w miejscu ustępującego stanu zapalnego powstaje tkanka łączna. Włókna tkanki łącznej powodują trwałe przyrośnięcie powierzchni skóry do tkanki podskórnej z jednoczesnym jej zaciągnięciem – na twarzy tworzą się tzw. dzioby.

To mocno szpecący defekt i ma on wpływ na komfort życia moich pacjentów w każdym wieku – wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog. Dotąd w leczeniu blizn przyrośniętych na twarzy i ciele, niezależnie od ich pochodzenia, stosowane były niżej wymienione metody:

  • mikrodermabrazję,
  • laseroterapię (Nd;Yag, CO2, Erb;Yag),
  • peelingi chemiczne wysokoaktywne
  • i radiofrekwencję.

Leczenie wymienionymi metodami jest oczywiście skuteczne, ale wymaga większej ilości często bolesnych zabiegów i może nie dać pacjentowi pełnej satysfakcji (spektakularnego efektu).

Dziś w celu zredukowania cierpienia pacjenta oraz uzyskania efektu spektakularnej poprawy łączy się je z zabiegiem BSB (Blunt Subcision Blade). Zaczynamy od uwolnienia przyrośniętej blizny, od którego zaczyna się każdą skuteczną terapię z zastosowaniem innych, ww. metod – wyjaśnia lekarz.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Dotychczas zabieg był możliwy do wykonania jedynie igłą. Niestety metoda ta charakteryzowała się dużą bolesnością mimo znieczulenia każdej blizny z osobna, długim czasem trwania zabiegu ze względu na konieczność opracowywania pojedynczych blizn, długim czasem gojenia po zabiegu i małą skutecznością. Wprowadzenie innowacyjnej metody polegającej na zastosowaniu opatentowanego noża chirurgicznego całkowicie zmieniło możliwości związane z zabiegiem podcięcia blizn.

Znieczulenie a zabieg

Zastosowanie znieczulenia całkowicie wyłączającego ból w opracowywanej strefie, długość noża umożliwiająca wykonanie zabiegu z wkłucia tylko w jednym miejscu oraz wysoka sprawność i duża szybkość pracy, a także możliwość połączenia zabiegu z innymi metodami (np. laser) na jednej sesji to najważniejsze cechy pozwalające uzyskać znakomite efekty w krótkim czasie i bez bólu. Metoda BSB (Blunt Subcision Blade) pozwala na połączenie podcięcia blizn również z miejscowym, warstwowym wypełnieniem kwasem hialuronowym w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu wyrównania blizn oraz przyspieszenia gojenia.

Czy boli, skala bólu od 1 do 5: 2 w skali do 5

Inne odczucia pacjenta: Uczucie pociągania skóry na twarzy. Drętwienie twarzy w wyniku działania znieczulenia.

Jak wygląda pacjent zaraz po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu buzia jest delikatnie spuchnięta i zaczerwieniona, często widać płytkie krwiaki. Zasinienia ustępują po około 7 dniach. Makijaż można wykonać praktycznie od razu po zejściu z fotela, miejsca wprowadzenia noży to dwa punkty na skroniach wielkości grubej igły.

Jak długo trwa rekonwalescencja i jak przebiega?

Początkowo buzia jest obrzęknięta przez około 3 dni i widoczne są zasinienia o różnym nasileniu, następnie obrzęk i zasinienia powoli ustępują przez kolejne 5-6 dni.

Czas zabiegu: 30 min. Ilość i jak często: 1 zabieg w życiu. Efekty: W zależności od stanu początkowego – całkowite lub częściowe wygładzenie powierzchni skóry.

Jak wygląda przykładowa terapia blizn? Ile po BSB stosuje się zabiegów np. laserowych i w jakich odstępach?

BSB (BLUNT SUBCISION BLADE), to obecnie zabieg, od którego powinna się rozpocząć każda terapia leczenia blizn potrądzikowych zanikowych. Zabieg gwarantuje bardzo dobry efekt i definiuje przebieg dalszej terapii laserowej, kolejność technologii oraz ustawienia laserów. Pierwszy cykl obejmuje 3 zabiegi laserowe wykorzystujące technologie CO2, Erb;Yag i pikosekundową następnie po odczekaniu 6 miesięcy możemy ponownie ocenić nasilenie problemu i zaplanować kolejne zabiegi

Wskazania:

  • Blizny potrądzikowe o charakterze zanikowym.

Przeciwwskazania:

  • Zaburzenia krzepliwości krwi.
  • Aktywny trądzik.

Cena: 1500
Gdzie jest wykonywany jest zabieg BSB: Klinika Pawlikowski, Łódź, dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog.