Powinny także być źródłem potrzebnych składników odżywczych, jednak paczka chipsów, pączek czy inna wysoko przetworzona żywność nie spełnią tej funkcji. Jak wprowadzić do diety dziecka więcej warzyw i pełnowartościowych produktów spożywczych? Przedstawiamy kilka inspirujących pomysłów na przygotowanie zdrowych i pysznych przekąsek, wśród których każdy maluch wybierze coś dla siebie.
Jak powinna wyglądać dieta dziecka?
Aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta pomogą dziecku zachować odpowiednią wagę oraz prawidłowo się rozwijać. Wytyczne dietetyków zalecają spożywanie urozmaiconych posiłków, obejmujących produkty będące źródłem witamin i mikroelementów, białka, węglowodanów i lipidów. Jak stosować te zasady w praktyce? Wyobraź sobie talerzyk podzielony na 4 części. Jego połowę powinny stanowić warzywa z dodatkiem owoców, jedną czwartą – produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste. Ostatnia część to białko – nabiał, mięso, ryby i rośliny strączkowe. Uzupełnienie stanowi niewielka ilość tłuszczu – nierafinowane oleje, oliwa i orzechy. Dzieci powinny też ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, soli i cukru, a słodkie napoje zastąpić wodą lub herbatą z odrobiną miodu.
Co powinno znaleźć się w śniadaniówce Twojego dziecka?
Nauka pochłania mnóstwo energii, więc konieczne jest jej uzupełnienie między lekcjami. Najpopularniejsze drugie śniadanie to kanapka. Pełnoziarniste pieczywo, urozmaicone dodatki i dodatek świeżych warzyw sprawią, że będzie pełnowartościowym posiłkiem. Aby uniknąć nudy, wypróbuj także inne opcje. Dobrym wyborem są „szaszłyki” z mini pomidorków i sera, tortille czy naleśniki z warzywno-serowym nadzieniem, twarożki, sałatki, np. z ryżem, kurczakiem, kukurydzą i ogórkiem. Apetyt na słodycze zaspokoją orzechy, suszone owoce i domowe słodycze. Batoniki z płatków owsianych, muffinki z jabłkiem i cukinią czy naleśniczki z mąki jaglanej z musem owocowym skuszą każdego malucha.
Jak kreatywnie przygotować warzywa i owoce?
Na apetyt dziecka ma duży wpływ wygląd potrawy, jej zapach i aromat. Warto to wykorzystać, aby zachęcić je do jedzenia warzyw i owoców. A oto kilka inspiracji na przygotowanie znanych produktów w nowej odsłonie:
- upiecz w piekarniku frytki z batatów czy chipsy z buraka i marchwi,
- przygotuj muffinki czy placuszki z papryką, szpinakiem lub natką pietruszki,
- dodaj do sałatki atrakcyjne dodatki – grzanki, tarty ser czy prażone orzechy,
- serwuj kawałeczki ogórka czy papryki z dipem, np. hummusem czy sosem tzatziki,
- łącz warzywa z owocami w postaci smakowitych smoothies.
Jak wybrać zdrowe gotowe przekąski? Eksperci radzą!
Pora na przekąskę to świetna okazja do wprowadzenia żywności bogatej w składniki odżywcze do codziennego menu. Zawsze staraj się mieć pod ręką produkty, z których szybko przygotujesz małe co nieco. Mogą to być orzechy i suszone owoce, chrupkie pieczywo i płatki pełnoziarniste, masło orzechowe, jogurt czy hummus. W połączeniu ze świeżymi warzywami i owocami staną się podstawą urozmaiconych i smacznych mini posiłków. Wprowadź do jadłospisu zdrowe odpowiedniki uwielbianych przez dzieci fast foodów – pizzę z warzywami, prażynki z jarmużu czy shake z jogurtem i owocami. Kupując gotowe batoniki czy chipsy, wybieraj te ze sklepów oferujących zdrową żywność, bez soli, cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, sztucznych barwników i konserwantów.
Przekonaj się, że zdrowy jadłospis może zasmakować także Twojemu dziecku!
Chcesz, aby Twoje dziecko zdrowo się odżywiało? Przede wszystkim, nie wywieraj na nie presji. Twoją rolą nie jest zmuszanie do jedzenia. Spróbuj zaakceptować odmowę posiłku czy nagłą zmianę upodobań. Jako rodzic odpowiadasz jedynie za przygotowanie i podawanie zdrowych dań i przekąsek. Gotowe propozycje oraz składniki do przygotowania domowych przysmaków znajdziesz w Drogerii Krokus. Pokaż dziecku, że zdrowa dieta stanowi część stylu życia całej rodziny. Angażuj je w przygotowywanie różnych dań, opowiadaj mu o rodzajach składników, układajcie razem tęczę z warzyw w różnych kolorach. Cieszcie się wspólnie czasem w kuchni i przy stole!
Artykuł partnera