
Zielona herbata jest ceniona przede wszystkim ze względu na walory smakowe, jednak jest napojem wielofunkcyjnym i sprawdza się nie tylko w kuchni. Napar z liści zielonej herbaty znajduje zastosowanie w kosmetyce, przede wszystkim w produktach przeznaczonych dla cery trądzikowej, jak również korzystnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Działa oczyszczająco ze względu na właściwości moczopędne oraz wspomaga odchudzanie, dzięki czemu cieszy się ogromna popularnością. Jednak napój ten wykazuje szereg innych właściwości, które czynią go wartościowym.
Skuteczna przy problemach jamy ustnej
Dzięki właściwościom antybakteryjnym zielona herbata jest cennym sojusznikiem w walce z dolegliwościami jamy ustnej. Hamuje powstawanie próchnicy, jak również w sposób znaczący ogranicza występowanie chorób dziąseł i poprawia ich stan. Ponadto neutralizuje związki będące przyczyną halitozy, czyli nieświeżego oddechu. Ze zbawiennego działania tego napoju mogą skorzystać zwłaszcza palacze, ponieważ jak wskazują badania, zielona herbata ogranicza występowanie stanów zapalnych spowodowanych substancjami obecnymi w papierosach.
Wspomaga pracę mózgu
Zawarta w naparze teina wykazuje działanie zbliżone do kofeiny. Wpływa na organizm pobudzająco, poprawia koncentrację oraz pamięć. Jednak aby skorzystać z tych właściwości, należy parzyć liście maksymalnie do 3 minut. Po upływie tego czasu napój zaczyna działać uspokajająco i relaksująco. Ponadto badania wskazują, że zielona herbata może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na demencję starczą.
Przeciwdziała chorobom układu krążenia
Ten niepozorny napój może obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca czy zawał serca. Substancje w nim zawarte zwiększają przepustowość naczyń krwionośnych, hamują wchłanianie cholesterolu, ograniczają powstawanie skrzepów, działają przeciwzapalnie oraz obniżają ciśnienie tętnicze.
Przeciwwskazania i konsekwencje przedawkowania
Ostrożność przy piciu zielonej herbaty jest zalecana kobietom w ciąży i karmiącym, osobom starszym oraz cierpiącym na nadciśnienie i choroby serca. Zielonej herbaty nie powinny pić dzieci. Zielona herbata w nadmiernych ilościach hamuje wchłanianie żelaza oraz wypłukuje z organizmu wapń, dlatego osoby zagrożone anemią lub osteoporozą powinny szczególnie uważać na przyjmowaną ilość tego napoju.
AB