Kaszel u dzieci – praktyczne porady dla rodziców

Kaszel u dzieci jest jedną z najczęściej dokuczających maluchom dolegliwości. Pojawia się bez względu na porę roku, a jego uniknięcie jest praktycznie niemożliwe. Najczęściej towarzyszy bowiem przeziębieniem, które przydarzają się dzieciom wyjątkowo często.

kaszel u dzieci
Kaszel u dzieci – praktyczne porady dla rodziców

Kaszel u dzieci jest jedną z najczęściej dokuczających maluchom dolegliwości. Pojawia się bez względu na porę roku, a jego uniknięcie jest praktycznie niemożliwe. Najczęściej towarzyszy bowiem przeziębieniem, które przydarzają się dzieciom wyjątkowo często. Ponadto źródła kaszlu bywają różne, dlatego towarzyszy tak wielu chorobom. Warto jednak wiedzieć, że wiele dolegliwości można złagodzić domowymi sposobami, przynosząc ulgę maluchowi i spokój swojemu duchowi. Przedstawiamy praktyczne porady dotyczące
kaszlu u dzieci.

Inhalacje i czyszczenie noska

Codzienne inhalacje to sposób na kaszel u dzieci, który sprawdzi się zarówno w przypadku kaszlu suchego, jak i mokrego. Nawilżenie dróg oddechowych malucha pomoże bowiem pozbyć się uciążliwych dolegliwości. W przypadku kaszlu suchego inhalacje przyczynią się do  zmniejszenia odruchu kaszlu, natomiast w przypadku kaszlu mokrego rozrzedzą zalegają w płucach i oskrzelach wydzielinę oraz pomogą się jej pozbyć.

Warto inhalować dziecko minimum dwa razu dziennie. Do przeprowadzenia zabiegu można użyć zarówno inhalatora, jak i miski z wodą z dodatkiem soli lub ziół. Dobrym pomysłem jest przygotowanie naparu z rumianku albo szałwii, ponieważ te rośliny mają działanie antybakteryjne, przez co pomogą w walce z drobnoustrojami. Z kolei sól wykazuje doskonałe właściwości nawilżające, co z pewnością będzie zbawienne dla suchych błon śluzowych układu oddechowego. Sposobem na inhalacje może być również kąpiel maluszka w ciepłej wodzie, w dokładnie zamkniętej łazience. Efekt domowej sauny przyniesie ulgę w kaszlu.

Oklepywanie – ulga w kaszlu mokrym

Jeśli dziecku dokucza kaszel mokry, trzeba inhalować malucha przynajmniej dwa razy dziennie, a po każdej inhalacji warto oklepać mu plecki. Rozrzedzona w czasie oddychania wilgotnym powietrzem wydzielina oderwie się wówczas od dróg oddechowych i zostanie z nich wydalona, co przyniesie dużą ulgę maluchowi.

Oklepując maluszka, trzeba pamiętać, by robić to rytmicznie, ale delikatnie. Dziecko nie powinno odczuwać bólu i dyskomfortu w czasie zabiegu. Bardzo ważne jest również to, by plecki dziecka były oklepywane z dołu do góry (od żeber do łopatek), co ułatwi pozbycie się zalegającej wydzieliny. Pamiętajmy, by oklepywać  malucha tylko w przypadku kaszlu mokrego. Podczas jego suchego wariantu zabieg będzie bezcelowy.

Wizyta u lekarza i leczenie kaszlu

Wizyta u lekarza jest oczywiście jedną z najbardziej praktycznych, a zarazem zasadnych porad, dotyczących leczenia sposobów kaszlu u dziecka. Specjalista zbada malucha i zaleci stosowne leczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że dostępne w aptekach leki bez recepty nie powinny być stosowane bez nadzoru specjalisty. Oczywiście można po nie sięgnąć, jednak wymaga to konsultacji z lekarzem albo farmaceutą. Niezbędne jest również dokładne zapoznanie się informacjami zawartymi w ulotce. Dotyczą one, m.in. alergii oraz skutków niepożądanych, które mogą wystąpić po przyjęciu preparatu. Ta zasada obowiązuje szczególnie w przypadku małych dzieci, jakich organizm dopiero uczy się odporności na nowe substancje. Więcej informacji pod adresem http://www.kaszeludzieci.pl/.

Leki z bożej apteki

Świetnym sposobem na walkę z kaszlem jest skorzystanie z leków, które znajdziemy… na kuchennej półce i w lodówce. Jedną ze sprawdzonych przez pokolenia mam i babć metod radzenia sobie z pokasływaniem jest syrop cebulowy. Dodatkową w czasie infekcji warto podawać maluchowi czosnek oraz mleko z miodem, które mają działanie antybakteryjne i antywirusowe. Naturalne produkty z pewnością wspomogą radzenie sobie z chorobą i ułatwią powrót do zdrowia. Z kolei do wspomnianych wyżej inhalacji przydadzą się rumianek i szałwia. Ich właściwości przeciwzapalne pomogą poradzić sobie nie tylko z drobnoustrojami, ale także z podrażnieniami wywołanymi kaszlem. Warto więc inhalować malucha naparami ze wspomnianych ziół. Większe dzieci mogą płukać nimi gardło.

Kaszel i katar to uciążliwe dolegliwości, które na stałe goszczą w repertuarze dziecięcych infekcji. Nie sposób się ich pozbyć, jednak można skutecznie niwelować dyskomfort, jaki powodują. Ponadto stosowanie kilku podstawowych zasad pomoże skrócić czas trwania kaszlu i kataru oraz pomoże maluchowi na nowo cieszyć się doskonałym zdrowiem i świetnym samopoczuciem tak bardzo potrzebnym do codziennej zabawy. Nic nie jest bowiem tak cenne jak zdrowie i uśmiech dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!