60-letnia polska aktorka urodziła bliźniaki. Cud?

Sześćdziesięcioletnia aktorka została matką bliźniaków. Lekarze są zgodni, zajście w ciążę musiało zostać poprzedzone przez procedurę in-vitro. Matka twierdzi inaczej.

Olgierd Łukaszewicz z dziećmi 60-letniej matki. Oficjalny blog Olgierda Łukaszewicza
Olgierd Łukaszewicz z dziećmi 60-letniej matki. Oficjalny blog Olgierda Łukaszewicza

Ta sprawa od kilku dni budzi w naszym kraju skrajne emocje.
Oficjalnie nie wiadomo, o którą aktorkę chodzi. Podobno grała w jednym z warszawskich teatrów. Ojciec
dziecka nieznany, kobieta nie chce podać jego tożsamości. Jak sama mówi, nie ma on żadnych praw ani obowiązków względem dzieci. 60-letnia matka zarzeka się, że nie stosowała sztucznego zapłodnienia, a jedynie terapię hormonalną, swoje zajście w ciąże traktuje jak cud. Lekarze mówią, że to fizjologicznie niemożliwe. Kobiety, które zachodzą w ciąże po 50-tce korzystają z metody in-vitro. Idąc tym tokiem myślenia, kobieta za terapię hormonalną i sztuczne zapłodnienie musiała wydać minimum 12 tys. złotych. Okazuje się jednak, że 60-letnia matka nie ma wystarczających środków na wychowanie dzieci.

W sprawę zaangażował się znany aktor, prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, który prosi o pomoc finansową dla kobiety. Napisał list otwarty do premier Ewy Kopacz. Wynika z niego, że kobieta ma niewielką emeryturę (około 1000 zł z opłacanej przez 20 lat składki skromnej emerytury dla twórców), która nie starcza na utrzymanie siebie i dzieci. Ponadto, aktor udziela wywiadów w gazetach i telewizji, apelując o pomoc. Jak sam przyznaje, dla niego liczy się przede wszystkim dobro dzieci. Dwa dni temu Łukaszewicz poinformował, że kancelaria premier Ewy Kopacz zareagowała na jego prośby i wystąpiła do ośrodka pomocy społecznej o wszelkie informacje na temat matki oraz jej sytuacji materialnej. Z tym może być ciężko.
Na pytanie jednej z dziennikarek, czy kobieta udostępniłaby swoją medyczną dokumentacje na prośbę ZUS, matka zdecydowanie zaprzecza.
Wiadomo, że niektórzy artyści zaoferowali pomoc finansową, wolą jednak pozostać anonimowi.

Sześćdziesięciolatka to prawdopodobnie najstarsza pierworódka w Polsce. Na forach rozgorzała gorąca dyskusja. Jedni nazywają aktorkę egoistką, drudzy uważają, że każdy, niezależnie od wieku ma prawo do bycia matką. A Wy, co sądzicie o całej sprawie?

*W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, o którą aktorkę chodzi. To Barbara Sienkiewicz, znana z serialu Klan i Ranczo.