Alkaliczne gotowanie. Beata Sokołowska, Edyta Skorupska

Zewsząd dociera do nas ogromna ilość informacji, badań i zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania. Czujemy się zagubieni mnogością proponowanych diet i „naukowo potwierdzonych” rewelacji. „Alkaliczne gotowanie przy zielonym stole” Beaty Sokołowskiej i Edyty Skorupskiej jest kompleksową pozycją ułatwiającą wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do codziennej diety. Raz na zawsze.

książka dział
Dlaczego wiedza nie wystarcza, żeby zmienić nawyki żywieniowe?

Nikogo już nie zaskakują informacje, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, glutenu należy unikać, a przetworzona żywność jest rakotwórcza i nadaje się tylko do śmieci. Zewsząd atakują nas kolejne „udowodnione naukowo” rewelacje dotyczące sposobu odżywienia. W efekcie często nie wiemy, jak przeprowadzić proces zmiany. Albo wybieramy katorżnicze diety, albo po wyeliminowaniu z jadłospisu kolejnych produktów, zostajemy z przysłowiowym liściem sałaty na obiad. Jak raz na zawsze zmienić nawyki żywieniowe, aby nie mieć poczucia krzywdy, jeść do syta i zwyczajnie czuć się lepiej?

„Alkaliczne gotowanie przy zielonym stole” to napisana w oparciu o bestseller „Alkaliczny styl życia” książka kulinarna zawierająca ponad 90 przepisów oraz część teoretyczną. Beata Sokołowska wraz z Edytą Skorupską – psychodietetykiem, przedstawiają podstawowe zasady zdrowej alkalicznej diety. Wskazują listę produktów, które powinny być na co dzień w użyciu w każdym domu i przepisy na zdrowe dania uszeregowane wg produktu bazowego. Taki układ ma ułatwić wykorzystanie żywności, którą akurat mamy w kuchni lub na którą mamy ochotę. Dodatkowo, przepisy są łatwe w przygotowaniu, stworzone w oparciu o ogólnodostępne i niedrogie składniki. Książka wpisuje się także w popularny ostatnio trend „zero waste”, podsuwając propozycje na pyszne dania wykonane z resztek.

Dla tych, którzy nie mieli w rękach poprzednich książek Beaty Sokołowskiej, krótkie wyjaśnienie czym jest „alkaliczny styl życia”. Chodzi w nim o równowagę. Dieta przeciętnej osoby w naszym kraju jest zakwaszająca i wciąż brakuje w niej wystarczającej ilości pożywienia zasadotwórczego, pomagającego zachować cenny dla zdrowia balans kwasowo-zasadowy. To od niego zależy nie tylko nasze samopoczucie, lecz także zdrowie. Zwykle nie brakuje nam w kuchni pomysłów na wykorzystanie produktów zakwaszających, takich jak np. mięso, ryby, sery, biała mąka itd., nie wiemy natomiast, jak i co gotować z tego, co alkalizujące. Propozycje gotowych dań mają więc ułatwić proces wprowadzania zmian i zainspirować do własnych eksperymentów w kuchni.

O autorkach:

Beata Sokołowska – psycholog zdrowia, autorka książek „Alkaliczny styl życia” i „Alkaliczny detoks”. Od lat interesuje się wpływem odżywiania i detoksu na jakość życia. Inspiruje do zmian i aktywnie propaguje styl życia stawiający na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Prowadzi warsztaty, wykłady oraz program „gruntowny detoks” oczyszczający organizm ze złogów i toksyn. Jest autorką popularnego bloga alkalicznystylzycia.blogspot.com, który miesięcznie odwiedza ponad 70 tysięcy użytkowników. Jej motto to „równowaga we wszystkich sferach życia”.

Edyta Skorupska – promotorka zdrowia i specjalistka psychodietetyki, doradca w zakresie odżywiania i coach zmiany nawyków żywieniowych. Od kilku lat prowadzi warsztaty zdrowego gotowania i wykłady na temat zdrowia,zachęcając do zmian w kuchni metodą małych kroków. Jest autorką bloga przyzielonymstole.blogspot.com, na którym można znaleźć przepisy bez glutenu, nabiału i cukru rafinowanego. Jej pasją jest tworzenie nowych receptur i fotografia kulinarna.

O książce:

Tytuł: Alkaliczne gotowanie
Autorki: Beata Sokołowska, Edyta Skorupska
Data premiery: 12 kwietnia 2017
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Muza SA