„Bądź pewna siebie” Joanna Godecka

Mózg wytwarza około 60 000 myśli na dobę. Jeśli 90 procent z nich sugeruje, że człowiek nie jest dość dobry, by odnosić sukcesy.

Trening samooceny – jak podnieść ją w 30 dni

To sygnał, że jego samoocena znacznie zawodzi. Z pomocą przychodzi terapeutka Joanna Godecka. Premiera książki już 21 marca. Skrępowanie i paraliżujący strach po wejściu do pomieszczenia pełnego nieznanych osób, suchość w ustach, pustka w głowie podczas prezentacji projektu przed całym zespołem w pracy – to tylko niektóre przykłady z życia codziennego, które pokazują, jak bardzo zaufanie do siebie i wiara we własne siły mogą zawodzić.

Odważne działanie, śmiałość w relacjach, swoboda w zachowaniu, zadowolenie z siebie i własnej pewności w sytuacjach stresujących – to dla wielu wciąż pozostaje w sferze marzeń. Ponad połowa osób definiuje siebie jako osoby nieśmiałe. Problem nie dotyczy tylko zakompleksionych szarych myszek. Do nieśmiałości przyznawały się potężne umysły – Albert Einstein, Abraham Lincoln, Thomas Edison, a także gwiazdy: Barbra Streisand, Madonna i Luciano Pavarotti. Krajowi eksperci ostrożnie szacują, że problem nieśmiałości dotyka 60 procent Polaków. W dużej mierze wynika to z modelu społecznego i wychowania, co zaznacza Joanna Godecka i do takiej rzeczywistości przystosowuje swoje porady.

Poczucie własnej wartości to pojęcie, na którym w ostatnim czasie coraz częściej skupia się uwaga osób zainteresowanych rozwojem i poprawą jakości życia. Sposób, w jaki człowiek działa, planuje, reaguje, jak tworzy relacje z otoczeniem, wynika z tego, jak myśli o sobie. Dobra samoocena to znakomity punkt wyjścia do wykorzystania tego, co oferuje życie. Osoby wyposażone w nią traktują wzloty i upadki jako naturalne zdarzenia, nie zrażają się porażkami i śmiało podejmują rozsądne ryzyko. Dlatego bazując na najnowszych teoriach psychologicznych oraz doświadczeniu z własnego gabinetu Joanna Godecka w książce Bądź pewna siebie proponuje kompleksowe działanie zawarte w 30-dniowym programie treningowym.

Uświadomienie sobie, że nasze niepowodzenia w różnych sferach wynikają z obniżonego poczucia własnej wartości i że potrzebujemy je wzmocnić, to pierwszy krok do zmiany. Skuteczne podnoszenie samooceny nie polega jednak na wykonaniu od czasu do czasu jakiegoś ćwiczenia i powrocie do normalności, czyli nawykowego postępowania i myślenia. Aby osiągnąć rezultat, trzeba działać świadomie i konsekwentnie, korzystając z rozmaitych narzędzi. Chcę wam zaproponować 30-dniowy trening. Choć miesiąc to za mało, aby osiągnąć pełny rezultat, ale dostatecznie dużo, by wyrobić odpowiednie nawyki i zmienić sposób podejścia do wielu istotnych kwestii. Potem należy się trzymać ustalonych zasad i nie zbaczać ze ścieżki rozwoju. fragment książki

Joanna Godecka

terapeutka, konsultantka i komentatorka zagadnień związanych z praktyką obecności, relacjami, poczuciem własnej wartości, samooceną kobiet. Ukończyła IV stopniowe Seminarium Collina P. Sissona z tytułem Praktyka Integrującej Obecności, a także Nową Szkołę Oddechu z tytułem Diploma Master Practicioner. Pracuje w nurcie TSR (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach). Jest członkiem International Association of Coaching w Maryland (USA). Jest ekspertem w programie „Nowa Ja” prowadzonym przez Katarzynę Cichopek.