Ze szczepień mogą skorzystać pacjenci z grupy ryzyka. Są to przede wszystkim pacjenci z cukrzycą, chorobami przewlekłymi m. in. z chorobami układu sercowo naczyniowego. Mogą to być osoby po przebytym zawale, z niewydolnością krążenia z chorobą niedokrwienna serca. Z bezpłatnych szczepień skorzystać mogą także pacjenci cierpiący z powodu chorób przewlekłych układu oddechowego np. pacjenci z astmą oskrzelową, czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Eksperci przypominają, że szczepienia są także wskazane u innych grup pacjentów np. małych dzieci, osób starszych, czy też kobiet w ciąży. – Warto o szczepieniach pamiętać i je wykonywać ponieważ jest to jedyna skuteczna i bezpieczna metoda profilaktyki. W sezonie 2014/2015 w Polsce mieliśmy blisko 4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 12 tysięcy osób było hospitalizowanych i niestety doszło do 11 zgonów – dodaje dr Aneta Nitsch-Osuch.
Eksperci ostrzegają, że grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego warto poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed sezonem grypowym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy. O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.
Szczepienia odbywają się w wyznaczonych dniach i godzinach lub do wyczerpania dawek przeznaczonych na akcję. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.opzg.pl lub www.grypoodporni.pl