Boli Cie brzuch? Może to zespół jelita drażliwego?!

Często męczy was ból brzucha? To może być objaw zespołu jelita drażliwego! Sprawdźcie jakie są jego objawy!

Arnout Van Scherpenzeel
Arnout Van Scherpenzeel

Ból brzucha dotyka każdego z nas. Może on wynikać z nerwów, przeróżnych chorób, po prostu z zatrucia pokarmowego lub przejedzenia. Co jeśli nie ustaje? Czy przewlekły ból brzucha może uprzykrzyć nam życie? Czym tak właściwie jest zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, czyli takich, które nie są związane z nieprawidłowościami w budowie jelit. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień – biegunkami i zaparciami – oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Występuje częściej u kobiet (ok. 70%) niż u mężczyzn. Dotyka w szczególności osoby w 3 i 4 dekadzie życia. Jest to choroba nieuleczalna, ale jej objawy można złagodzić.

Postacie zespołu jelita drażliwego dzielą się na:

  • Postać z przewagą biegunki
  • Postać z przewagą zaparcia
  • Postać mieszana biegunkowo-zaparciowa
  • Postać nieokreślona

Głównymi objawami charakterystycznymi dla zespołu jelita drażliwego są:

  • Ból brzucha lub dyskomfort w jamie brzusznej przez ostatnie 3 miesiące, w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Ból trzewny może być stały lub nawracać. Najczęściej pojawia się w podbrzuszu i w lewym dolnym odcinku jamy brzusznej. Występuje często po posiłku, a jego siła maleje po wypróżnieniu. Może objawiać się różną intensywnością – od łagodnego do silnego, ostrego bólu. Ból wynika z silnego rozbudzenia receptorów bólowych, które błędnie reagują na bodźce, np. bezpieczne przesuwanie treści pokarmowej w jelicie może wywoływać ból u osoby dotkniętej zespołem jelita drażliwego.

  • Zaparcia
  • Biegunka

Biegunkowa postać zespołu jelita drażliwego obejmuje 1/3 pacjentów dotkniętych tą chorobą. Poprzedza ją ból brzucha, który ustępuje po wypróżnieniu. Nawet niewielkie ilości płynów lub pokarmów stałych mogą prowadzić do wypróżnienia.

  • Wzdęcia

Pojawiają się najczęściej po spożyciu posiłku i w porze wieczornej. Ustępują w nocy. Są objawem występującym częściej w postaci zaparciowej niż biegunkowej. Ich nasilenie można zmniejszyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Zespól jelita drażliwego ma wiele przyczyn. Przypuszcza się, że głównymi czynnikami są: . nadwrażliwość trzewna, zaburzenia pracy jelit, zaburzenia jelitowego układu nerwowego. Jednak wciąż, głównym powodem jest stres.