Chcesz kupić psa? Zobacz, jak wybrać zwierzaka do domu

Adopcja lub zakup zwierzęcia to nie to samo, co postawienie nowej zabawki na półce. To zaproszenie do swojego domu żywej istoty, a my – jej opiekunowie – musimy mieć świadomość, że odtąd spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo i zdrowie. Na co zwracać uwagę, wertując ogłoszenia podczas poszukiwania domowego zwierzaka?

zwierzę do domu
Chcesz kupić psa? Zobacz, jak wybrać zwierzaka do domu

Decydując się na zwierzę do domu, myślimy zwykle o psie lub kocie. To najczęściej kupowane i adoptowane zwierzaki i człowiekowi chyba najłatwiej stworzyć z nimi więź. Niestety wciąż słyszy się o porzuconych psach, widzimy też wolno żyjące i zaniedbane koty – przeczytaj, jak mądrze podjąć decyzję co do zwierzęcia w domu i jak wybrać to, które łatwo zaadaptuje się do trybu życia nowych właścicieli.

Pies, kot czy rybki?

Pies i kot to najpopularniejsze udomowione zwierzęta, więc to właśnie o nich myślimy najczęściej, chcąc powiększyć rodzinę o pupila. Zapominamy przez to o całej gamie innych istot, których obecność w domu umiliłaby nam życie.

Wystarczy przejrzeć ogłoszenia – zwierzęta, których przygarnięcie możemy rozważyć to nie tylko psy i koty, ale też króliki, kawie domowe (świnki morskie), chomiki, szynszyle, rybki akwariowe i wiele innych gatunków. Co powinno mieć wpływ na to, jakie zwierzę wybierzemy? Przede wszystkim nasz tryb życia: godziny pracy, możliwość wygospodarowania czasu (i sił) na ewentualne długie spacery, koszty, jakie możemy ponieść na codzienne utrzymanie zwierzaka. Do tego oczywiście pewne upodobania i cele, które przyświecają nam podczas myślenia o zwierzęciu w domu.

Nie powinniśmy przyjmować, że – skoro nie lubimy aktywności na świeżym powietrzu i dotąd nic nas do niej nie przekonało – pies zmieni nasze podejście i nagle pokochamy długie zimowe spacery. Jeśli najwyższą wartością jest dziś dla Ciebie świeżo urządzone mieszkanie pełne cennych mebli i dodatków, a każdy pyłek z welurowej sofy dostrzegasz z kilku metrów, pies lub kot, szczególnie młody, nie będzie najlepszym pomysłem na towarzysza.

Lepiej kupić czy adoptować zwierzę?

Na powyższe pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Zależy to głównie od wyboru zwierzaka. Choć adopcja psa czy kota wydaje się najlepszą opcją i jest niewątpliwie szlachetna, powinniśmy mieć na uwadze, że – posiadając pewne założenia co do naszego życia z pupilem – musimy również rozważyć konkretną rasę.

Przed decyzją o zakupie zwierzęcia z hodowli należy zapoznać się z wymaganiami danej rasy. Są takie rasy psów, które potrzebują mnóstwo ruchu i przestrzeni – choćby więc najbardziej nam się podobały, bądźmy odpowiedzialni i nie kupujmy ich, gdy mieszkamy na 30 metrach kwadratowych w centrum miasta. Ważną decyzją jest też wybór hodowli: najlepiej, by była to legalna hodowla zarejestrowana w ZKwP.

Adoptując zwierzę, należy być otwartym na rozwiązywanie ewentualnych problemów behawioralnych czy zdrowotnych. Najprawdopodobniej przygarnięty pupil odwdzięczy się za opiekę swoją wdzięcznością i wiernością.

Najważniejsze przed zakupem lub adopcją zwierzaka jest więc to, by podejść do tematu rozważnie. Kierowanie się jedynie emocjami czy względami estetycznymi może być bolesne w skutkach nie tylko dla nas, ale i dla zwierzęcia.

Artykuł partnera