Każdy rodzaj cery rządzi się swoimi prawami, bo każdy typ potrzebuje czegoś zupełnie innego. Dlatego na rynku mamy tak wiele linii kosmetycznych, aby wszyscy mogli dobrać odpowiednie produkty do potrzeb swojej skóry. Takie własne potrzeby ma skóra wrażliwa z tendencją do zaczerwieniania i swędzenia. Odpowiemy, czego nie robić, a co stosować, aby uniknąć dodatkowych podrażnień.
Czym wyróżnia się skóra wrażliwa?
Przede wszystkim cera wrażliwa to cera, przy której pojawiają się wszelkie reakcje alergiczne, podrażnienia lub problemy z pękającymi naczynkami. Takie niepożądane efekty mogą być skutkiem m.in. zabiegów kosmetycznych oraz samych kosmetyków. Nie istnieje konkretny typ cery, który ma szczególne skłonności do podrażnień, bo z tym problemem mierzą się posiadaczki różnych typów cery, czy to tłustej i trądzikowej, czy suchej i mieszanej.
Co oprócz zabiegów i kosmetyków wpływa na reakcje alergiczne? Na pewno do tego grona trzeba zaliczyć czynniki atmosferyczne, takie jak zmiana temperatury czy wiatr. Często okazuje się, że osoby o skórze wrażliwej mają problem z opanowaniem stresu oraz z regularnym i odpowiednim żywieniem. Ponadto wiele środków, których używamy w codziennym życiu, może wywoływać podrażnienia przez silne detergenty zawarte w swoim składzie. Coraz większy wpływ na jakość naszego życia ma również zanieczyszczenie środowiska. Wszystkie powyżej wymienione czynniki mogą sprawić, że skóra stanie się zaczerwieniona, swędząca czy opuchnięta. Należy więc dbać o odpowiednią pielęgnację.
Pielęgnacja skóry wrażliwej – podstawy, które musisz znać
Niestety dbanie o skórę wrażliwą nie jest tak łatwe, jakby mogło się wydawać. Mycie twarzy zwykłym mydłem lub agresywnymi żelami sprawi, że cera będzie podrażniona. Wybieraj delikatne emulsje i pianki do oczyszczania.
Podstawą, o której trzeba również pamiętać i wprowadzić ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej, jest zaprzestanie pocierania twarzy szorstkim ręcznikiem. Zwykły ręcznik zamień na delikatny bawełniany lub korzystaj z płatków kosmetycznych. Możemy również osuszyć twarz kawałkiem ręcznika papierowego. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie trzeć twarzy, tylko delikatnie przykładać materiał! Nie wywołamy wtedy niepotrzebnego zaczerwienienia.
Kolejny punkt w świadomym dbaniu o skórę wrażliwą to woda. Nigdy nie myjemy twarzy gorącą wodą – korzystamy z letniej.
Bardzo częstym problem już na samym początku okazuje się znalezienie odpowiednich kosmetyków. Będąc w drogerii czy szukając produktów przez internet, zwróć uwagę najpierw na kosmetyki naturalne o jak najkrótszym składzie i produkty o nazwie „dermokosmetyki”, które w swoim założeniu mają działanie hipoalergiczne. Możemy je spotkać już nie tylko w aptece, ale również na półkach sklepowych.
Najlepiej unikać wszelkich zapachowych kremów, które zawierają silikony, alkohol i inne substancje drażniące skórę. Dobrze dobrany krem nie uczuli, a ukoi i nawilży podrażnioną cerę. Dermokosmetyki często stosuje się w leczeniu takich chorób jak łuszczyca czy AZS – atopowe zapalenie skóry.
Kolejnym powszechnym błędem jest zrezygnowanie z regularnego peelingowania. Absolutnie należy unikać peelingów mechanicznych (ziarnistych), które przez dodatkowe drobinki mogą jeszcze bardziej podrażnić cerę wrażliwą. Postaw na peelingi enzymatyczne lub kwasowe, które są delikatniejsze. Peeling wykonany raz w tygodniu wystarczy, aby delikatnie oczyścić i odżywić skórę.
Dbając o skórę wrażliwą, trzeba pamiętać nie tylko o nawilżeniu, ale i o ochronie. Kremy z filtrem mają za zadanie ochronić naszą skórę przed wszelkimi złymi czynnikami atmosferycznymi. Słońce i zmiana temperatury mogą wysuszyć i podrażnić cerę, więc kremy z filtrem UV należy używać przez cały rok.
Jeśli będziemy pamiętać o unikaniu tych błędów w codziennej pielęgnacji, skóra będzie wyglądała zdrowiej. Później pojawią się na niej zmarszczki i różne niedoskonałości.