Dieta w cukrzycy i otyłości

Zasady diety w otyłości i w cukrzycy są jednakowe. W obu przypadkach dieta musi być ustalona indywidualnie ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

Zasady diety w otyłości i w cukrzycy są jednakowe. W obu przypadkach dieta musi być ustalona indywidualnie ze swoim lekarzem lub dietetykiem. Ilość spożywanych pokarmów zależy od wieku, płci, stanu zdrowia (w tym chorób towarzyszących), aktywności fizycznej pacjenta.

Pamiętać jednak należy o tym, że:
Ilość spożywanych produktów powinna być dostosowana do stopnia otyłości, która również często towarzyszy cukrzycy.
W ciągu dnia powinno się zjadać 5 posiłków, a ostatni – 6, podawany w cukrzycy leczonej insuliną, należy zaplanować na krótko przed snem, aby zapobiec spodkowi cukru we krwi w czasie snu.
Posiłki należy spożywać o stałych porach i w jednakowych ilościach każdego dnia.
Należy spożywać ciemne pieczywo, grube kasze (gryczana), płatki owsiane, surowe warzywa, ponieważ zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości, zmniejsza wchłanianie tłuszczu i glukozy z przewodu pokarmowego, zapobiega gwałtownemu wzrostowi glukozy we krwi.
Należy ograniczyć spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych (smalec, słonina, boczek) i zastępować je niewielką ilością tłuszczów roślinnych (oleje, margaryny). Tłuszcze roślinne pomagają w utrzymaniu cukru na właściwym poziomie.
Gdy cukrzycy i otyłości towarzyszy podwyższony poziom cholesterolu, zaleca się spożywanie tłustych ryb i ograniczenie produktów bogatych w cholesterol.
Nie zaleca się spożywania potraw smażonych. Korzystniejsze jest gotowanie w wodzie, na parze, w kombiwarze i szybkowarze, duszenie bez obsmażania lub z dodatkiem małej ilości tłuszczu, pieczenie.
Zupy i sosy przygotowuje się na wywarach warzywnych, podprawiając je chudym mlekiem lub jogurtem naturalnym z niewielkim dodatkiem mąki lub bez niej.