Dlaczego włosy wypadają?

Wiele kobiet zmaga się z problemem wypadających włosów. Przyczyn tego zjawiska może być wiele.

Wypadające włosy
Wypadające włosy

Zanim więc podejmiesz walkę o to, by przywrócić swoim włosom siłę i witalność, powinnaś postawić sobie odpowiednią diagnozę lub skonsultować się ze specjalistą.

Częste przyczyny

Wypadanie włosów może być spowodowane na przykład zmianami hormonalnymi. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po długim okresie ich zażywania może skutkować niedoborem estrogenu, co z kolei negatywnie wpływa na włosy. Na szczęście takie zmiany są krótkotrwałe i organizm regeneruje się w okresie od kliku tygodni do kilku miesięcy – mówi Agnieszka Obstawska, trycholog, specjalista z kliniki Handsome Men. Na osłabienie włosów wpływ mogą mieć również inne schorzenia lub choroby, na przykład długotrwała gorączka, anemia czy niektóre choroby weneryczne. W takich przypadkach próby wzmacniania włosów nie przynoszą rezultatów, należy przede wszystkim wyeliminować źródło choroby. Wypadaniu włosów sprzyja także niedobór istotnych składników odżywczych, przede wszystkim żelaza, cynku lub selenu.
Terapia dla włosów polega na uzupełnieniu niedoborów i, jeśli to konieczne, zmianie nawyków żywieniowych. – Włosy często poddawane są mechanicznym uszkodzeniom, nie służy im także nieodpowiednia pielęgnacja, na przykład używanie szamponu nie przeznaczonego do naszego rodzaju włosów, wystawianie włosów na promieniowanie UV, częste kąpiele w słonej wodzie czy silne zabiegi fryzjerskie – dodaje Agnieszka Obstawska.

Groźniejsze choroby

Istnieje także cały szereg dużo poważniejszych przyczyn wypadania włosów, których leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalistów, w zależności od problemu, u dermatologa, endokrynologa lub trychologa, do których należy udać się bezzwłocznie po pojawieniu się pierwszych objawów. Wśród nich jest m.in. łysienie androgenowe, spowodowane nadmiarem hormonów męskich u kobiet, który jest następstwem dysfunkcji jajników, tłusty łupież, który ogranicza dostęp tlenu do mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie plackowate, czy też polekowe po chemioterapii, lekach przeciw tarczycy, przeciwzakrzepowych lub immunopresyjnych. – By zapobiec wypadaniu włosów, należy dbać o ich odpowiednią pielęgnację i regularnie przechodzić badania profilaktyczne, dzięki którym wcześniej wykryć można objawy chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu – zaleca Agnieszka Obstawska z kliniki Handsome Men.
Jest to o tyle ważne, iż w wielu przypadkach odbudowa włosów trwa miesiącami, a nawet latami, często włosy niestety nie są w stanie same się odtworzyć. Wówczas kosmetyki nie wystarczą i jedynym ratunkiem jest przeszczep włosów lub specjalistyczny, kosmetyczny zabieg w klinice, na przykład bardzo skuteczną metodą IMD2G. Na szczęście dzięki takim zabiegom włosy wyglądają jak nowe, są idealnie dopasowane pod względem koloru i grubości i odzyskują swój dawny blask.