Dobrze płatne zawody dla humanistów? To nie żart!

Myślisz, że wysokie zarobki są możliwe tylko w branżach STEM (naukowych, technologicznych, inżynieryjnych i matematycznych)? Nic bardziej mylnego. Praca dla humanistów również może być wysokodochodowa.

Zawody dla humanistów
Dobrze płatne zawody dla humanistów? To nie żart!

Zawody dla humanistów zwykle definiowane są jako te gorsze, związane z niskimi zarobkami i niewielkimi możliwościami rozwoju. To w znacznym stopniu błędne założenie sprawia, że mnóstwo osób nie podejmuje pracy w branży związanej z własnymi zainteresowaniami. Tymczasem absolwenci szkół wyższych z wykształceniem humanistycznym mogą z powodzeniem zarabiać dużo, jednocześnie spełniając się w branżach, w których zazwyczaj nie odnaleźliby się ścisłowcy.

Humanista w cenie

Jak wynika ze statystyk OBW (Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń), najwyżej opłacalne w 2020 roku branże to technologie informatyczne, bankowość oraz telekomunikacja. Zawody, którymi trudnią się humaniści, pojawiły się raczej w środku oraz pod koniec stawki. Ale czy faktycznie podobna analiza jest miarodajna w określaniu intratności profesji niezwiązanych z naukami ścisłymi?
W niemal każdej firmie potrzebny jest ktoś, kto wprawnie operuje językiem polskim. Ktoś kreatywny, pomysłowy, kto stworzy tekst PR-owy, zajmie się reklamą lub po prostu przeanalizuje rynek pod kątem psychologicznym. To właśnie specjalność humanistów.
Humaniści bywają dyrektorami oraz managerami, czasem nawet w firmach związanych z branżami technicznymi, matematycznymi czy IT. O czym to świadczy w odniesieniu do statystyk OBW?
Osoby z wykształceniem humanistycznym mogą realizować się w dziedzinach pozornie niezwiązanych z ich studiami. Nie oznacza to jednak, że muszą się przebranżawiać. W wielu firmach mają oni możliwość spełniać się zawodowo, jednocześnie wykonując pracę związaną ze swoimi zainteresowaniami, a przy tym… zarabiać więcej, niż sami się spodziewali.

Dobrze płatne zawody dla humanistów – key account manager

Do jego obowiązków należy relacja z kluczowymi klientami firmy. Podtrzymuje z nimi relację oraz zawiera umowy. Jego rola jest niezmiernie istotna, ponieważ nie może dopuścić do niezadowolenia najważniejszych kontrahentów.
Na stanowisku key account managera często zatrudnia się humanistów ze względu na ich szerokie kompetencje w zakresie komunikacji. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna być bowiem otwarta, mieć w wysokim stopniu rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz negocjacji. Wymaga się od niej kreatywności, ale i znajomości branży. Humanista na stanowisku key account managera będzie więc musiał nieco poszerzyć swoją wiedzę.
Zarobki w tym zawodzie oscylują pomiędzy około 7000 zł brutto a 13 000 zł brutto miesięcznie. Wg raportu portalu Pracuj.pl średnia wynosi więc około 9000 zł brutto.

Dobrze płatne zawody dla humanistów – specjalista ds. PR

To człowiek, który zajmuje się planowaniem i wdrażaniem strategii komunikacyjnych firmy. To od niego w dużej mierze zależy, jak postrzegana jest dana firma. Dba o jej wizerunek poprzez tworzenie materiałów prasowych oraz współpracę z mediami.
Specjalista ds. PR najczęściej kończy takie studia jak dziennikarstwo, socjologia i kierunki im pokrewne. Jednym słowem, to praca idealna dla humanistów. Potrzebne kompetencje w tej branży to przede wszystkim komunikatywność, duża kreatywność oraz znajomość mechanizmów reklamy.
Mediana zarobków w tym zawodzie jest równa około 5500 zł brutto miesięcznie. Niemniej PR-owcy w większych firmach mogą liczyć na wynagrodzenie wahające się nawet od 7000 do 10 000 zł brutto.

Social media manager – studia podyplomowe na WSB Merito? Sprawdź studia podyplomowe na Uniwersytecie WSB Merito

Dobrze płatne zawody dla humanistów – social media manager

To zawód, który stał się popularny (oraz jednocześnie całkiem intratny) dopiero kilka lat temu. Wiąże się ze znacznym rozwojem mediów społecznościowych. Marki, które chcą się liczyć na rynku, muszą zadbać również o wizerunek w Internecie. Poprzez social media mogą docierać do większej liczby odbiorców, którzy obecnie większość czasu spędzają w sieci.
Do zadań social media managera należy przede wszystkim kontakt z klientem za pomocą różnych portali społecznościowych. Nawet TikTok może stać się medium, w którym rozreklamujesz swoją markę.
Jako social media manager musisz nie tylko publikować przyciągające posty, ale także układać całą strategię działania w przestrzeni internetowej. Koniecznym wymaganiem w tym zawodzie jest lekkie pióro, bezbłędna znajomość języka polskiego, duża kreatywność oraz otwartość na nowości. Należy stale być na bieżąco ze świeżymi trendami w sieci, które później można wykorzystać w kampanii.
Wg portalu wynagrodzenia.pl media manager zarabia średnio ponad 5500 zł brutto miesięcznie. Zwykle kończy studia dziennikarskie lub związane z administrowaniem mediami, a także polonistyczne.

Dobrze płatne zawody dla humanistów – psycholog korporacyjny

To dobrze płatny zawód humanistyczny, który jak na razie rozpowszechnia się głównie za granicą. Coraz więcej firm potrzebuje bowiem kogoś, kto zarządza poziomem stresu pracowników, motywuje ich, a także organizuje pracę wewnątrz firmy poprzez sporządzanie psychoanaliz.
Jego rola w korporacjach jest niezwykle istotna głównie ze względu na zabójcze tempo pracy, które charakteryzuje takie miejsca. Pracownicy nierzadko potrzebują pomocy, którą może dać im właśnie psycholog.
Nie dziwi fakt, iż takie stanowisko może zajmować ktoś, kto ukończył studia psychologiczne. Jego zarobki wahają się zazwyczaj w granicach 6-7 tysięcy zł brutto miesięcznie. Dla porównania psycholog w szkole zarabia najczęściej do 3000 zł brutto.

Dobrze płatne zawody dla humanistów – redaktor naczelny

By nim zostać, najpierw należy zacząć pracę jako zwykły redaktor, a co za tym idzie pisać, pisać i pisać… Potrzebne jest oczywiście lekkie pióro, perfekcyjna znajomość języka polskiego oraz duża kreatywność. Takiej pracy należy również poświęcić sporo czasu – w końcu zawsze może wydarzyć się coś, o czym warto napisać. Istotna jest również znajomość zasad SEO i podstawy edytorskie.
Kandydaci na stanowisko redaktorskie zwykle kończą studia filologiczne oraz dziennikarskie. Niektóre pisma lub strony tematyczne zatrudniają również absolwentów kierunków związanych z linią magazynu czy portalu. Redakcje skupiające się na polityce chętnie przyjmują studentów politologii, a zainteresowane psychologią – studentów psychologii.
Zarządzanie portalem lub gazetą wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz umiejętnością kierowania często dużym zespołem. Polega m.in. na akceptowaniu treści do publikacji, wyznaczaniu kierunków rozwoju oraz przeprowadzaniu szkoleń.
W zawodzie redaktora naczelnego wysokość zysku zależy głównie od miejsca pracy. Bywają redakcje, w których zarobki są naprawdę wysokie. Wg portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku wynosi niecałe 6000 zł brutto miesięcznie. Redaktorzy naczelni najlepszych wydawnictw mogą zarabiać nawet powyżej 8500 zł brutto.

Niezbędne kompetencje humanisty

Jak widać powyżej, każdy humanista, który chce zarabiać na poziomie, powinien odznaczać się dużą kreatywnością, komunikatywnością, a ponadto orientować się w mediach, głównie społecznościowych, odgrywających obecnie olbrzymią rolę na rynku. Warto, by przyszły pracownik intratnych branż potrafił pracować pod presją czasu i miał chociaż podstawową wiedzę z zakresu mechanizmów psychologicznych, często niezbędną do zajmowania się reklamą i PR-em.
Pamiętaj, że pracodawca zwraca uwagę także na Twoje doświadczenie, a więc ważne, by już podczas studiów szukać praktyk i stażów w interesujących Cię profesjach. Ignoruj docinki ze strony ścisłowców, którzy wieszczą bezrobocie ”po humanie”. Po prostu działaj!

Link w tekście jest sponsorowany

EP