Domek do ogrodu na jesień – co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Domek w ogrodzie może spełniać wiele różnych funkcji. Jesienią przydaje się szczególnie do przetrzymywania narzędzi ogrodowych. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed jego zakupem.

domek do ogrodu
Domek do ogrodu na jesień – co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Domek do ogrodu szczególnie przydaje się jesienią, kiedy mamy za sobą już wszystkie prace ogrodowe. Możemy w nim trzymać niepotrzebne zimą narzędzia wiedząc, że wszystko leży na swoim miejscu i wiosną nie będziemy musieli wszczynać szczególnych poszukiwań. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego domku?

Pozwolenie na domek do ogrodu

Część osób może się zastanawiać czy postawienie takiego domku jest w ogóle legalne. Odpowiedź brzmi: tak. Domki, które można kupić w sklepie nie przekraczają 10 mkw. Nie jest również konieczne zgłaszanie takich domków do żadnego z organów administracyjnych. Są to same plusy: z jednej strony możemy szybko zainstalować domek, a z drugiej strony, dzięki wygodnej przestrzeni, domki dają wygodne warunki do przechowywania mebli ogrodowych, grilla, narzędzi do pracy, zabawek ogrodowych, czy typowo sezonowego sprzętu sportowego lub opon samochodowych.

Miejsce

Ulokowanie domku ma szczególne znaczenie. Powinien stanąć niedaleko miejsca najczęstszej pracy, ale również wkomponować się w otoczenie i w całość architektury. Nie powinno się stawiać go pod drzewami, których gałęzie łamane silnymi podmuchami wiatru mogłyby spadać na dach. Warto również zwrócić uwagę, by nie sytuować go zbyt blisko budynku, ponieważ odbijające się od dachu krople deszczu mogą padać na elewację brudząc ją. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby miejsce na domek znaleźć tuż przy ogrodzeniu czy siatce.

Stawianie domku

Następnym etapem, po znalezieniu odpowiedniego miejsca, jest przygotowanie podłoża, na którym stanie domek. Sprawdzi się wyłożenie terenu płytami chodnikowymi, kostką brukową czy kostką ażurową. Dobrze przygotowane podłoże w połączeniu z wytrzymałą konstrukcją i wewnętrznym stelażem sprawiają, że całość jest sztywna i niezwykle odporna na warunki atmosferyczne.

Wnętrze domku

Przed zakupem warto zastanowić się, ile miejsca potrzebujemy. To pozwoli określić, jak duży powinien być nasz domek i jak można zaaranżować jego wnętrze. Najbardziej kompaktowe modele, których powierzchnia nie przekracza 2 mkw., sprawdzą się do przechowywania podstawowych narzędzi. Dla majsterkowiczów atrakcyjne będą domki o wielkości około 10 mkw., w których znajdą sporo miejsca na powieszenie haków czy półek.

Domek do ogrodu – montaż

Średniej wielkości domek bez problemu można przewieźć w osobowym kombi. Do samodzielnego montażu potrzebujemy dwóch dorosłych osób. Przyda się wkrętarka akumulatorowa. Wszystkie elementy do złożenia domku powinny znaleźć się w zestawie, dlatego nie musimy kupować żadnych dodatkowych narzędzi, śrub czy kołków. Dużą pomocą przy pracy są jasne i czytelne instrukcje, o które producenci dbają coraz częściej.