Elementarz zdrowego odżywiania dla pierwszaka

Już niebawem w szkołach rozlegnie się dzwonek wzywający na lekcje i wyznaczający na 10 miesięcy plan dnia dla milionów dzieci.   Jak co roku, pojawi się wśród nich kilkadziesiąt tysięcy pierwszoklasistów, którym szkolny debiut zmieni cały świat. O tym, jak rodzice powinni zadbać o dietę swoich dzieci, aby pociecha miała energię i zapał do zostania szkolnym prymusem, mówi Karolina Stępniak, Specjalista ds. Żywienia firmy Nestlé S.A.

Wraz z pierwszym września wszystkich siedmiolatków czekają ogromne zmiany. Różnić się będą nie tylko ich dotychczasowe otoczenie, koledzy, zajęcia, ale przede wszystkim tryb życia. Przybędzie również nowych obowiązków. – W rezultacie świeżo upieczeni uczniowie mają mniej okazji, aby spożyć zdrowy i pełnowartościowy posiłek – mówi Karolina Stępniak, Specjalista ds. Żywienia firmy Nestlé S.A. – Maluchom z pomocą mogą przyjść jednak odpowiedzialni rodzice. Dbając o dietę dziecka rodzice mogą podnieść komfort jego nauki i zwiększyć zapał do pracy – dodaje. Konieczne jest jednak trzymanie się pięciu prostych zasad, czyli „zasad na piątkę”.

1. Regularne posiłki to klucz do sukcesu

By zadbać o dietę dziecka musimy przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego żywienia. – Regularne i częste posiłki to przepis na sukces. W codziennej diecie dziecka powinno ich być 5 – a przerwy pomiędzy nimi nie krótsze niż 3 godziny i nie dłuższe niż 5. Dzięki temu, organizm jest w stanie w większym stopniu wykorzystać energię i składniki pokarmowe ze spożywanych posiłków – mówi Karolina Stępniak.