Ganbare! Warsztaty umierania. Katarzyna Boni

Najnowsza książka Katarzyny Boni "Ganbare! Warsztaty Umierania" to zaskakująca opowieść o kraju, który 5 lat temu przetrwał, aż trzy potężne kryzysy! Japonia odkrywa przed nami swoje tajemnicze oblicze.

Ganbare! Warsztaty Umierania. Katarzyna Boni.
Ganbare! Warsztaty Umierania. Katarzyna Boni.
Kiedy w Japonii chcesz kogoś zmotywować do działania, wołasz: Ganbare! – „Nie poddawaj się! Dasz radę! Walcz do końca!”. Od 2011 roku to okrzyk, który na zniszczonej północy Japonii słychać wszędzie. Niektórzy mówią, że mają już go dosyć.

„Ganbare! Warsztaty umierania” to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie podszyte jest widmem śmierci. To także opowieść o ludziach, którzy próbują wrócić do normalnego życia po tak wielkiej tragedii, którą okazały się trzęsienie ziemi, tsunami i wybuch elektrowni atomowej. A stało się to zaledwie 5 lat temu!

Katarzyna Boni pokazuje niezwykłe historie ludzi, którzy uczą się nurkować, aby odszukać ciała swoich bliskich, rozmawiają z duchami albo zapisują się na…warsztaty z umierania.

Boni pisze inną historię Japonii. Kraju, który pomimo Hiroszimy (kapitalna scena, w której autorka degustuje sake z ofiarami bomby atomowej) sam siebie przekonał, że energia nuklearna jest najbezpieczniejsza na świecie, a teraz stał się ofiarą własnej pychy. O narodzie, który z recept na kataklizmy uczynił sedno własnej kultury, a potem, w wyścigu po nowoczesność, zapomniał, co pomagało mu przetrwać na nieustannie drżących wyspach. Ale „Ganbare!” („damy radę!”) nie jest tylko książką o Japonii. To także fascynująca wędrówka w głąb doświadczenia śmierci. „Warsztaty umierania” są sposobem, by ją oswajać.

„Książki. Magazyn do Czytania”

Katarzyna Boni – reporterka, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i psychologii społecznej na SWPS, a także Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Od jedenastu lat podróżuje, od dziewięciu pisze o podróżach m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „National Geographic” i „Kontynentów”. Specjalizuje się w pisaniu o Azji, spędziła na tym kontynencie ponad cztery lata pracując w Japonii, Chinach, Kambodży, Tajlandii, na Filipinach i w Indonezji. Współautorka (razem z Wojciechem Tochmanem) książki „Kontener” o syryjskich uchodźcach w Jordanii.