„Groszki i róże” – najnowszy album Danuty Stankiewicz

Swoim najnowszym albumem Danuta Stankiewicz oddaje hołd legendarnej Ewie Demarczyk.

Danuta Stankiewicz
„Groszki i róże” Danuta Stankiewicz. Foto danutastankiewicz.com

Danuta Stankiewicz przedstawia „Groszki i róże”, najnowszy album z 15 utworami. Piosenkarka zabiera słuchaczy w muzyczną podróż po XX-wiecznej polskiej poezji. Znajdzie się też parę zaskakujących destynacji. Wśród nich teksty pisarzy rosyjskich czy też pochodzące z dziewięćsetletniej kroniki.

Uczta dla wielbicieli poezji śpiewanej

Autorami słów większości piosenek są wybitni polscy poeci XX wieku. Poza Julianem Tuwimem czy Marią Pawlikowską-Jasnorzewską, na krążku znalazły się też teksty Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wincentego Fabera, Andrzeja Własta czy Andrzeja Szmidta. Dziewiąty utwór płyty to „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, której słowa zostały napisane przez Galla Anonima. Stankiewicz zahacza również o literaturę rosyjską. Na liście utworów znalazło się bowiem miejsce dla Osipa Mandelsztama i Mariny Cwietajewy.

Inspiracja Ewą Demarczyk

Prawie wszystkie piosenki z płyty „Groszki i róże” pochodzą z repertuaru Ewy Demarczyk. Również tytułowy utwór był kiedyś przez nią wykonywany.

„Dziękuję za inspiracje w tworzeniu tej płyty Wspaniałej Artystce Ewie Demarczyk” napisała na okładce Danuta Stankiewicz.

„Groszki i róże” dla Krakowskiego Komitetu Zwalczania Raka

Płyta „Groszki i róże” Danuty Stankiewicz jest cegiełką na rzecz Stowarzyszenia Krakowski Komitet Zwalczania Raka. Celem tego Stowarzyszenia jest kreowanie wszelkich działań związanych z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorych na nowotwory. Dodatkowo współpracuje z Dyrekcją Instytutu Onkologii i wspiera rozwój naukowy.

O autorce

Danuta Stankiewicz może pochwalić się wspaniałą karierą. W 1979 roku ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Od tego czasu nagrała ponad 350 piosenek i wydała 30 solowych płyt. Występowała na licznych scenach w 30 krajach, grając prawie 10 tysięcy koncertów. Ponadto jest laureatką 50 nagród i wyróżnień, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Minister Kultury odznaczył ją brązowym i srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.