Grypa w pytaniach i odpowiedziach

Tu znajdziecie Państwo najczęściej zadawane pytania na temat grypy,szczepionek i szczepienia.

Czy jest bezpieczne szczepienie na grypę podczas karmienia?
Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie. Jednak zawsze o podaniu szczepionki decyduje lekarz.

W jakim wieku należy szczepić dzieci?
Szczepionkę przeciw grypie podaje sie dzieciom od 6 miesiąca życia.

Jakie są przeciwskazania przeciw sczepieniu?
Przed szczepieniem zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi czy dana osoba może być zaszczepiona przeciw grypie. Przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw grypie są między innymi alergia na jakikolwiek składnik szczepionki, na jaja kurze i ostra infekcja przebiegająca z goraczką.

Jestem młodą kobietą chciałabym w tym roku zajść w ciąże a jednocześnie się zaszczepić. Czy jedno wyklucza drugie?
Szczepienie przeciw grypie nie wyklucza zajścia w ciążę. Jednak, jak w przypadku każdego szczepienia konieczna jest konsultacja lekarza.

Co to jest szczepionka?
Szczepionka jest to produkt biologiczny, który zawiera antygeny pochodzące z patogennego drobnoustroju (drobnoustrój w całości, jego fragmenty lub produkty jego przemiany materii).

W jakim okresie mozna ja stosować?
Zgodnie z informacjami, które są na stronach GIS-u: „nie ma żadnych terminów określających od kiedy
możemy się szczepić, jednak osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się szczepić przed sezonem grypowym”. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds Szczepień
najlepiej zaszczepić się w październiku/listopadzie ale można równiez później. Odporność po szczepieniu pojawia sie po ok. 2 tygodniach od podania
szczepionki.

Czy mogą szczepić się wszyscy?
O szczepieniu zawsze decyduje lekarz. Mogą się szczepić te osoby (w wieku od 6 miesiąca życia), u których nie ma przeciwwskazań do podania szczepionki.

Jak często można się szczepić?
Należy szczepić co roku przed sezonem grypowym, bo skład szczepionki przeciw grypie jest co roku zmieniany.Czy szczepionka przeciw grypie chroni również przed ptasią grypa?
Zgodnie z informacjami CDC i WHO szczepionka przeciw grypie ludzkiej nie chroni przed zachorowaniem na ptasia grypę H5N1.

Odpowiedzi opracowano na podstawie „Prevention and Control of Influenza. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP)” MMWR, 2005;40:1-40.