Iga Świątek – Rosyjskie media cenzurują sukces tenisistki

Sukces polskiej tenisistki zdobył światową sławę. Piszą o nim największe portale sportowe, w tym również rosyjskie. Uległ on jednak skandalicznej cenzurze i propagandzie. Jak brzmi zmanipulowany materiał?

Iga Świątek
Foto Instagram @iga.swiatek

Iga Świątek światową rekordzistką

Iga Świątek jest zwyciężczynią tegorocznego turnieju French Open. Duma polskiego tenisa w finale Roland Garros pokonała wschodzącą gwiazdę, 18-letnią Coco Gauff, wynikiem 6:1, 6:3, tym samym  pobijając rekord Sereny Williams w liczbie wygranych meczów z rzędu w XXI w. Na trybunach pojawiła się liczna reprezentacja polskich kibiców. Wsród nich pojawił się Robert Lewandowski. Piłkarz przyleciał do Paryża specjalnie na ten mecz, a o wspomnianym triumfie tenisistki głośno mówią media z całego świata. To naprawdę wielkie wydarzenie w świecie polskiego, jak i światowego sportu. Niestety, z uwagi na aktualnie toczące się wydarzenia, Słowa Igi jak i przebieg całej transmisji z turnieju, uległy rosyjskiej propagandzie.

Świątek o Ukrainie

,,Chcę powiedzieć coś do Ukraińców. Bądźcie silni! Wojna wciąż trwa. Od mojej przemowy w Doha miałam nadzieję, że przy każdej kolejnej sytuacja będzie lepsza. Cały czas mam tę samą nadzieję. Staram się wspierać Ukrainę” – tak brzmiała oficjalna wypowiedz tenisistki podczas ceremonii wręczenia pucharu.

Skandaliczna cenzura rosyjskiego portalu

Jednak większość rosyjskich mediów nie zdecydowała się zacytować wyżej wspomnianych słów Igi Świątek. Rosyjski portal championat.com jako jeden z nielicznych tamtejszych serwisów, opublikował wypowiedź reprezentantki Polski. Jednak publikacja ta zawierała dość skandaliczną cenzurę. Poniżej znajduję się tekst, który został przerobiony na potrzeby rosyjskiej propagandy.

„Chciałabym zaapelować do Ukraińców. Trzymajcie się mocno! Wojskowa operacja specjalna (sformułowanie zostało zmienione zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Federacji Rosyjskiej) wciąż trwa. Od czasu mojego pierwszego wystąpienia na temat Ukrainy w Doha (w lutym) mam nadzieję, że następnym razem, gdy będę miała okazję mówić, sytuacja zmieni się na lepsze. Nadal mam nadzieję i staram się wspierać tak bardzo, jak tylko mogę” – można przeczytać w championat.com, jak podaje wp.pl