Jak dobrać drzwi do podłogi?

Drzwi czy podłogi to stałe elementy wyposażenia wnętrz. Jak je ze sobą zestawić, by oprócz znaczenia funkcjonalnego, były rzeczywistą ozdobą i stanowiły ponadczasowe tło aranżacji?

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Drzwi i podłogi to jedne z rzadziej wymienianych elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego przy ich wyborze warto zadbać nie tylko o spójność, ale też uniwersalizm, który na przestrzeni lat umożliwi metamorfozy naszych wnętrz.

Białe drzwi- zestawienia bez ograniczeń

Białe drzwi są najprostsze do stosowania w aranżacjach. Bez trudu zestawimy je absolutnie
z wszystkim. Płytki na podłodze, wykładzina, panele czy parkiet – każdy z tych wyborów będzie w porządku. Podobnie kolor. Taki element wnętrza zestawiony z jasną podłogą dadzą uczucie harmonii i optycznie powiększą przestrzeń.

Z kolei zastosowanie kontrastu, poprzez połączenie białych drzwi z podłogą w ciemniejszym odcieniu, podkreśli zdecydowany charakter aranżacji. Biel dobrze czuje się też w towarzystwie szlachetnych gatunków drewna, na przykład takich jak dąb. W ofercie Invado każdy model drzwi można zamówić w białej okleinie, dlatego bez przesady można powiedzieć, że aranżacje z bielą dostępne są w wersji bez limitu.

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Drzwi w kolorze

Jeśli decydujemy się na drzwi malowane w kolorze innym niż biel, super rozwiązaniem, podkreślającym nowoczesny charakter wnętrza będzie zastosowanie jednolitej podłogi wykonanej z żywicy epoksydowej, wykładziny pcv, dywanowej czy tez kafli.

Dla tych, którzy kochają wnętrzarskie eksperymenty i lubią częste zmiany wystroju, ciekawym rozwiązaniem może być wybór zestawu w postaci niewidocznej ościeżnicy Sara Pro i drzwi Norma Decor I.

Można je dowolnie przemalowywać, eksperymentując z kolorami w naszym domu. Jeśli takie połączenie wydaje nam się odpowiednie, a drzwi chcemy zestawić z podłogą drewnianą, wybierzmy w miarę jednolite i mało usłojone panele, bez wyraźnego rysunku drewna.

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Dostojne niczym drewno

Nadają wnętrzom eleganckiego charakteru, ale pod względem aranżacyjnym są bardziej wymagające. W tym wypadku szczególnie ważne jest, by dobrać gatunek i odcień drewna nie tylko do podłogi, ale też do mebli i okien. Jeśli chcemy, by wszystkie te elementy były stworzone z tego samego materiału, najbezpieczniej wybrać takie o zbliżonym odcieniu. Można też ułatwić sobie zadnie, dzieląc kolory drewna na trzy grupy – jasne, średnie i ciemne. Do jasnych zaliczamy m.in. jesion, buk i klon. Dobrze sprawdzają się one w nowoczesnych wnętrzach o skandynawskim charakterze, w pomieszczeniach białych, ale też w pomalowanych na jednolite, zdecydowane kolory.

Jak dobrać drzwi do podłogi?
Jak dobrać drzwi do podłogi?

Przykład drewna ciemniejszego to dąb, jasny orzech oraz czereśnia. Te odcienie dobrze sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych jak i tradycyjnych.

Natomiast do aranżacji stylowych i klasycznych najlepiej wybrać drewno ciemne – mahoń, wenge lub palisander.

Jak dobrać drzwi do podłogi?

I ostatnia wskazówka. Dość oczywista, ale czasem może umknąć naszej uwadze. Warto pamiętać, że drzwi, łącząc dwa pomieszczenia powinny pasować do podłogi w każdym z nich.