Jak funkcjonalnie podzielić mieszkanie?

Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno być wielofunkcyjne. To ważne szczególnie w przypadku dużych pomieszczeń, które mogą być nieco problematyczne w urządzaniu. Istnieją różne triki, które pomogą wydzielić w mieszkaniu strefy.

Jak funkcjonalnie podzielić mieszkanie?

Gra kolorami

Tego typu aranżacja jest najbardziej przydatna w salonie z otwartą kuchnią. Często chcemy wydzielić tam miejsce na przygotowywanie posiłków, jadalnię, część wypoczynkową, a niekiedy też kącik do pracy. Wystarczy wówczas, że pomalujemy ściany na różne barwy. Najbezpieczniej jest łączyć pokrewne odcienie, na przykład dwie tonacje tego samego koloru. Pozwoli to zachować spójność stylu i nie spowoduje efektu nieestetycznego kontrastu. Warto zastosować spokojniejsze odcienie w miejscu pracy czy odpoczynku, czyli tam, gdzie najbardziej potrzebujemy się skupić.

Nastrojowe, punktowe światło

Inną metodą jest stosowanie rozbudowanego, punktowego oświetlenia. Pozwoli ono wyszczególnić miejsca, takie jak stół, blat kuchenny czy biurko. Dobrze doświetlona powierzchnia ułatwia pracę, a przy tym może zupełnie odmienić wygląd wnętrza.

Dodatkowe drzwi

Duże, otwarte przestrzenie można podzielić przesuwnymi drzwiami, chociażby podwieszanymi. To opcja warta rozważenia dla tych, którzy chcą zapewnić komfort swoim gościom nocującym w salonie. Modele wykonane z mlecznego szkła dodatkowo wpuszczą nieco światła do zamkniętej części pomieszczenia.

Łączenie materiałów

Wiele osób decyduje się na wykończenie podłogi kafelkami w przedpokoju czy kuchni. To rozwiązanie, które ma pomóc utrzymać powierzchnię w czystości. Atrakcyjnym wydzieleniem stref może być łączenie różnych materiałów. Punkt styku płytek ceramicznych z drewnem może przyciągać uwagę.

Układ pomieszczenia

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym otwarta kuchnia to popularne rozwiązanie. Optycznie powiększa mieszkanie i pozostawia pełną dowolność, ile miejsca chcemy poświęcić na część kuchenną, ile na jadalnię, a ile na strefę wypoczynku – komentuje Tomasz Bednarek – W naszej nowej inwestycji, Rybnicka Park, znajdują się mieszkania, w których salon z otwartą kuchnią jest zbudowany na planie litery L. Taki układ pozwala naturalnie wydzielić poszczególne części wnętrza. Zawsze jednak możemy się wspomóc wnętrzarskimi trikami.

Wyznaczanie stref jest przydatne także wówczas, gdy wynajmujemy mieszkanie na pokoje. Taki zabieg pomaga w aranżacji wnętrz o dużym metrażu lub nietypowym układzie, gdzie konieczne jest odpowiednio przemyślane zaaranżowanie przestrzeni.