Jak przedłużyć trwałość żywej choinki?

Zapach świeżo ściętego świerka niezmiennie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Aby choinka jak najdłużej cieszyła oko, warto zastosować się do kilku zasad.

Jak przedłużyć trwałość żywej choinki. Foto Aurelio Arantes /Unsplash

Każdy z nas zna uczucie ekscytacji podczas wnoszenia do domu choinki oraz towarzyszący mu zapach świeżego drzewka, które z miejsca tworzy w domu świąteczny klimat. Jednak żywa choinka to nie tylko zalety, ale również i wady. Wraz z upływem czasu drzewko zaczyna gubić liście i stopniowo usycha. Jak temu zaradzić i cieszyć się piękną choinką nie tylko w Boże Narodzenie, ale również kilka tygodni po nim? Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą jak najdłużej utrzymać iglaki w dobrej kondycji.

Sprawdź choinkę przed zakupem

Przez zakupami należy zastanowić się, jaka będzie najodpowiedniejsza względem potrzeb. Jeśli zależy nam na wysokiej trwałości, warto zdecydować się na kupno jodły. To najtrwalszy gatunek drzew iglastych, cechuje się wysoką odpornością i nie gubi igieł w dużych ilościach, jednak nie wydziela również tak intensywnego zapachu jak choćby świerk, a ponadto jest dość droga. Po wybraniu odpowiedniej odmiany, szukamy idealnego drzewka. Najlepiej kupować świeżo ścięte, przed zakupem należy sprawdzić, czy igły są zielone, gęste, czy nie opadają oraz dopytać sprzedawcy, kiedy wybrana sztuka została ścięta. Warto zwrócić uwagę na choinki w doniczkach. Po okresie świątecznym możemy posadzić je w ogrodzie lub wykorzystać jako ozdobę balkonu, jednak musimy szczególnie uważać przy zakupie. Małe drzewka można kupować w doniczkach, jednak te wyższe lub bardzo rozłożyste mają zbyt rozbudowany system korzeniowy, aby mogły rosnąć swobodnie w takiej formie. Warto mieć na uwadze również fakt, że sprzedawcy niekiedy umieszczają w  donicach ścięte drzewka, aby wyglądały estetyczniej.

Pielęgnuj swoje drzewko

Po zakupie choinkę należy zahartować, szczególnie jeśli do świąt wciąż pozostało jeszcze kilka dni. W tym celu należy trzymać ja w chłodnym miejscu oraz zapewnić dostęp do wody. Warto również odciąć końcówkę pnia, aby iglak lepiej pobierał wodę. Z kolei w domu należy skorzystać z kilku podstawowych zasad:

  • choinka powinna być ustawiona z daleko od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer lub kominek
  • należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Aby zminimalizować ryzyko wysuszenia choinki, warto zainwestować w stojak wyposażony w specjalny pojemnik na wodę. Trwałość drzewka przedłuży podlewanie go wodą z dodatkiem specjalnych odżywek lub cukru.
  • starajmy się unikać mocno nagrzewających się lampek oraz dużej ilość ciężkich elementów, aby nie wysuszać ani nie obciążać gałązek.

Jeśli zastosujemy się do tych kilku porad wspomnienie świąt w postaci choinki pozostanie w naszym domu jeszcze przez kilka tygodni.