Złote Globy 2022: znamy nominacje!

Właśnie ogłoszono, kto będzie mieć szansę na zdobycie pożądanej statuetki. Wśród pretendentów liderami są "Belfast" i "Psie pazury", które zdobyły po 7 nominacji.

złote globy 2022 nominacje
Złote Globy 2022: znamy nominacje! Foto Instagram @goldenglobes

W najbliższym czasie Złote Globy zostaną rozdane 79. raz. Prestiżowe nagrody są przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, a z ich renomą konkurować mogą jedynie słynne Oscary. Jak co roku, jeszcze na długo przed ceremonią nominacje są szeroko dyskutowane. Nic dziwnego, bo lista tytułów i nazwisk potencjalnych zdobywców Złotego Globu robi wrażenie! W 2022 największe szanse na zakończenie uroczystego wieczoru sukcesem mają „Belfast”, opowiadający o dzieciństwie chłopca w robotniczej rodzinie podczas konfliktu w Irlandii Północnej, oraz western „Psie pazury”, przedstawiający historię dwóch skonfliktowanych ze sobą braci. Oba obrazy uzyskały po 7 nominacji, w tym za najlepszy dramat. Jak do tej pory jedynie filmowi „La La Land” udało się zdobyć tyle statuetek, kiedy w 2016 roku zgarnął każdą nagrodę, do której był nominowany.

Złote Globy 2022: nominacje

O miano najlepszego filmu dramatycznego konkurować będą „Belfast”, „CODA”, „Diuna”, „King Richard. Zwycięska rodzina” i „Psie pazury. W kategorii komediowo-musicalowej tytuł najlepszego obrazu może natomiast przypaść „Cyrano”, „Nie patrz w górę”, „Licorice Pizza”, „tick, tick… BOOM!” lub „West Side Story”. Nagrodę za najlepszy serial dramatyczny zgarnąć mogą „Lupin”, „Squid Game”, „The Morning Show”, „Pose” bądź „Sukcesja”. „Wielka”, „Hacks”, Only Murders in The Building”, „Reservation Dogs” i „Ted Lasso” mają szansę na statuetkę za najlepszy serial komediowy lub musical.

Kontrowersje wokół nagród

O ciemnej stronie przemysłu filmowego w Mieście Aniołów słychać coraz głośniej już od pewnego czasu. Wydaje się, że problemom nie ma końca. Na początku tego roku okazało się, że przyznające Złote Globy Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej nie ma ani jednego czarnoskórego członka. Studia filmowe zapowiedziały bojkot, a wiele agencji marketingowych ogłosiło niechęć ich klientów do uczestniczenia w ceremonii do czasu wprowadzenia poważnych zmian. Tom Cruise odesłał nawet swoje trzy statuetki w geście solidarności. Ostatecznie stacja NBC, transmitująca rozdanie nagród od ponad dwóch dekad, ogłosiła, że w tym roku nie pokaże go na swojej antenie. Chociaż Stowarzyszenie zaczęło wprowadzać zmiany, telewizja nie przywróciła im miejsca w ramówce.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Golden Globes (@goldenglobes)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Golden Globes (@goldenglobes)