Jak skutecznie umyć łazienkę?

Bakterie i zarazki uwielbiają wilgotne pomieszczenia, dlatego tak ważne jest, aby łazienka była zawsze czysta. Ma to szczególne znaczenie, kiedy w naszym domu mieszka noworodek. Na co zwrócić uwagę, co jest najważniejsze i gdzie gromadzi się najwięcej zarazków?

Luxury modern bathroom
Jak skutecznie umyć łazienkę?

Łazienka to jedno z tych miejsc, w których bakterie mają idealne warunki do rozmnażania. Najczęściej spotkać możemy w niej pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Mogą znaleźć się w toalecie czy np. w kuwecie kota. Pleśń z kolei uwielbia gnieździć się w miejscach, gdzie jest wilgotno, stąd tak istotne jest utrzymywanie porządku w łazience. Podstawą jest dokładne mycie wszystkich miejsc, także tych, które na co dzień nie są dostępne. Mowa tu o wszelkich zakamarkach i kątach, w których stoi np. kosz z bielizną. Po gorącej kąpieli, parująca woda może osiąść również w tym miejscu.

Maluch w łazience

Czystość w łazience ma niewątpliwe znaczenie dla naszego dziecka. Wszystkie miski, wanienki muszą być zawsze czyste i przygotowane dla naszego malucha. Gdy spodziewamy się dziecka, warto w łazience wygospodarować miejsce na przewijak oraz miejsce na akcesoria do kąpieli oraz wanienkę. Rzeczy te powinny być dostępne w zasięgu ręki. Na rynku dostępnych jest wiele wanienek – wystarczy ta najprostsza. Aby zapobiec ślizganiu się dziecka w trakcie kąpieli, warto zanurzyć na dnie pieluszkę tetrową. Sprawdzi się lepiej niż gąbka, którą można dokupić do wanienki. Pieluszkę wybieramy zawsze czystą, dzięki czemu nie będzie gromadzić bakterii. Dziecko należy myć preparatami bardzo delikatnymi, przeznaczonymi specjalnie dla dzieci, które powinny składać się z substancji naturalnych. Warto zatem uważnie czytać etykiety. Kolejnym ważnym elementem jest, żeby w zasięgu dziecka niestały żadne przedmioty, które może chwycić rączkami i zrobić sobie krzywdę. Niezwykle istotne jest także dbanie o czystość w łazience. Zaparowane po kąpieli szyby i lustra należy od razu wytrzeć. Jeśli jesteśmy w fazie projektowania łazienki warto wybierać elementy, które łatwo się czyści oraz na których osadza się mniej kamienia. Gdy maluch zaczyna raczkować czy chodzić, warto pamiętać by środki czystości schowane były w trudno dostępnym miejscu – komentuje położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska, założycielka projektu edukacyjnego „Zapytaj położną”, współpracująca z marką Dettol.

Szczegół ma znaczenie

Obok zakamarków łazienki, czekają nas także miejsca, które na pierwszy rzut wcale nie wyglądają na brudne. Tak jest np. z kranami, słuchawką prysznica czy… klamką, która potrafi zgromadzić całkiem pokaźną ilość bakterii i zarazków zebranych przez nas z innych, dotykanych przez nas miejsc. Zdecydowanym królem zarazków jest przycisk spłuczki, stąd nie powinniśmy o nic zapominać podczas sprzątania. Po zakończonych pracach, warto umyć ręce skutecznym mydłem antybakteryjnym, które zabija 99,9% zarazków, w tym bakterie E. Coli i Salmonelli oraz wirusy grypy.

Jak skutecznie umyć łazienkę?

Do mycia kamienia i zacieków idealnie nadaje się pumeks. Nie trzeba obawiać się zarysowań na ceramice, bo pumeks jest bardziej miękki.

Czyszczenie fug i płytek można ułatwić, wykorzystując skórkę cytryny. Wyczyszczone w ten sposób powierzchnie warto przetrzeć wilgotną szmatką.

Wannę oraz brodzik można umyć za pomocą roztworu wody i octu. Także i w tym przypadku kamień usunie pumeks.

Niezwykle ważne jest możliwie częste wymienianie zasłonek prysznicowych oraz dokładne czyszczenie drzwi od prysznica. Te miejsca są idealnymi dla mnożenia się bakterii.

Należy pamiętać o dywanikach i chodniczkach, które powinny być prane nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Oczywiście w przypadku zabrudzeń należy wyczyścić je jak najszybciej.