Jak wybrać damską kurtkę na narty?

Miłośnicy szusowania wybierają górskie krajobrazy nie tylko podczas odpoczynku zimowego, ale niekiedy również latem, wybierając odległe, zaśnieżone stoki.

Jak wybrać damską kurtkę na narty?

Komfort zjazdów na nartach związany jest jednak nie tylko z widokami, ale także odpowiednim ubiorem, który ma za zadanie zapewnić ciepło i wygodę, nie ograniczając przy tym ruchów. Wybór odpowiedniej kurtki narciarskiej – szczególnie damskiej – powinien również podążać za modą.

Kurtki na narty jak wybrać?

Kurtka narciarska powinna sprawdzić się w wielu sytuacjach, jakie można spotkać na stoku. Powinna osłaniać przed wiatrem podczas zjazdów i wilgocią, gdy śnieg otula sylwetkę. Dlatego też przed wyborem kurtki narciarciarskiej bardzo ważne jest, by upewnić się, że jest ona zarówno termoaktywna, wodoodporna i wiatroodporna. Ponadto, by nadmierna wilgoć nie gromadziła się na ciele kurtka narciarska powinna również “oddychać”. Przed zakupem warto zastanowić się jakie mamy oczekiwania wobec kurtki – czy ma sprawdzić się podczas intensywnych aktywności sportowych czy raczej spokojnych zjazdów i biernego wypoczynku? Czy zakup będzie miał służyć tylko podczas zjazdów czy także podczas zimowych spacerów? Warto także sprawdzić czy kurtka posiada dodatkowe funkcje, takie jak:

  • Fartuch przeciwśniegowy – zapinany wewnątrz kurtki, chroni przed przemoczeniem w przypadku wywrotki w głęboki śnieg. Kto znalazł się w takiej sytuacji, ten wie, jak wiele potrafi zmienić.
  • Wywietrzniki – szczególnie przydatne w cieplejsze dni.
  • Kieszenie wewnętrzne – które ochronią przed wilgocią i zimnem drobne przedmioty, np. telefony komórkowe.
  • Odpinany/składany kaptur – kaptur przydaje się w wietrzne, deszczowe dni. Jednak podczas słonecznej pogody warto mieć możliwość pozostawienia kaptura w domu i cieszenia się swobodą ruchów.
  • Zakładka na kciuk – która pozwala chronić przed zimnem również nadgarstek.
    Pas na podszewce kurtki – który zapobiega przedostaniu się śniegu pod kurtkę, na przykład w przypadku upadków.

Kurtki narciarskie z membraną czy bez?

Dobrym wyborem dla narciarzy są kurtki z membraną, które zapewniają kurtce oddychalność i doskonale sprawdzą się dla aktywnych sportowców, których ciało nagrzeje się podczas intensywnych zjazdów. Jednak należy podkreślić, że membrana nie jest odpowiedzialna za ochronę termiczną, dlatego też osoby wybierające mniej aktywny wypoczynek powinny postawić raczej na ocieplane egzemplarze. Dużym zainteresowaniem cieszą się kurtki z futerkiem, które chronią przed wiatrem i chłodem, ale mogą ograniczać widoczność podczas zjazdu ze stoku. Zawsze przed zakupem warto przymierzyć określony model by upewnić się, czy głębokość kaptura (czyli części otoczonej przez futerko) nie jest zbyt mała lub duża i spełnia swoje funkcje.

Damskie kurtki narciarskie

Kobiety poza funkcjonalnością i wygodą częściej chcą również cieszyć się stylowym i modnym ubiorem. Kurtki na narty damskie nie są w tej kwestii wyjątkiem. Warto przed wybraniem się na zakupy zastanowić się jaki krój najbardziej pasuje do naszej sylwetki. Dłuższe modele, mniej więcej do połowy uda, zasłaniają biodra i optycznie wyszczuplają tę część ciała. Dodatkowe futerko odwraca uwagę od dolnych partii ciała podkreślając górną część sylwetki. By podkreślić talię warto zainwestować w modele, które posiadają pasek i z cięciami wzdłuż sylwetki. Kobiety które chciałyby podkreślić nogi, powinny zdecydować się na krótsze modele. Osoby chcące zamaskować krągłości powinny unikać wzorzystych modeli, które doskonale sprawdzają się za to u szczuplejszych osób.

Niezależnie od tego, jaki model i wzór kurtki wybierzmy, czy będzie to kurtka narciarska z membraną czy bez, należy pamiętać, że kurtka na narty to zakup na lata, dlatego nie powinniśmy na nim oszczędzać.


Artykuł partnera

Wpis znaleziono dzięki:

- Narciara

- Kurtka puchowa

- Damskie kurtki narciarskie