Jak wybrać dywan do salonu?

Aranżacja salonu to nie tylko meble, ale również wszelkiego rodzaju tekstylia i dodatki. Salon to miejsce, w którym domownicy spędzają dużo czasu. Powinien być funkcjonalny, ale i przytulny. Jak uzyskać wrażenie przytulności w salonie – niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzony? Najlepszym sposobem są tradycyjne dywany wełniane, o których opowiemy w naszym artykule.

Dywany wełniane – świetna jakość i niebanalny design

Przede wszystkim warto podkreślić fakt, że dywany wełniane są wykonane z naturalnego materiału, jakim jest właśnie wełna. Przesądza to o wysokiej jakości takich dywanów. Dywan wełniany to naturalny stabilizator poziomu wilgoci. Co to znaczy? Otóż świetnie absorbuje wilgoć, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt wilgotne, natomiast oddaje ją, gdy jest zbyt suche.
Ponadto wełniane dywany świetnie izolują podłogę przed zimnem – doskonale sprawdzą się na chłodnych posadzkach. Zapewniają także doskonałą izolację akustyczną, czyli po prostu wyciszają pomieszczenie. Są miękkie i przyjemne w dotyku. Nie ulegają odkształceniom (na przykład wskutek stojących mebli) i są dość elastyczne. Są także odporne na zabrudzenia, ale oczywiście należy o nie dbać i chronić przed dużym zabrudzeniem czy zalaniem cieczą – jak o każdy dywan.
Piękne dywany wełniane występują dziś w wielu różnych wariantach – tak, jeśli chodzi o kolor, jak też o wzór. Takie dywany są unikalne, ponieważ bardzo często są tkane ręcznie. Do tkania dywanów używa się najwyższej jakości wełny – najwyżej cenione w tym przemyśle są wyroby z wełny nowozelandzkiej. Oczywiście dywany z wełny tkane maszynowo również są warte uwagi. Co niezwykle istotne – taki dywan to inwestycja na lata. Jest bardzo trwały; nie blaknie i nie niszczy się.
Dywany polskie (i nie tylko) z wełny sprawdzą się do sypialni, salonu, ale także do pokoju dziecięcego (wbrew obiegowej opinii – dywany mogą być użytkowane przez alergików, ponieważ w naturalny sposób zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów).

Jak dobrać dywan wełniany do wystroju wnętrza?

Jak wspomnieliśmy – producenci mają dziś do zaoferowania wiele różnych wzorów. A zatem: jak wybrać odpowiedni dywan do salonu?
Do klasycznych wnętrz warto wybierać klasyczne dywany z wełny – mogą być w neutralnych kolorach, z subtelnym orientalnym wzorem. Jeśli masz jasne podłogi, to dobrym ruchem może się okazać położenie ciemnego dywanu w intensywny wzór (na przykład aztecki). Dywan może grać pierwsze skrzypce w aranżacji. Ważne, aby nie przesadzić – całość wystroju powinna być wówczas stonowana (jasne, neutralne ściany i meble, kilka drobnych dekoracji i dodatków).
Pięknym wzorem jest marokańska koniczyna. Taki dywan może być monochromatyczny; czarno-biały. Będzie pasował właściwie do każdego wnętrza. Z powodzeniem dopełni salon urządzony w stylu modernistycznym czy nawet industrialnym. Szary dywan ze wzorem marokańskiej koniczyny to doskonały dodatek do salonu w stylu skandynawskim i klasycznym.
Z kolei dywany w geometryczne wzory świetnie wpisują się w minimalistyczne i nowoczesne aranżacje salonów. Takie dywany z naturalnej wełny mają bogate wzornictwo i gamę kolorystyczną. W zależności od oczekiwanego rezultatu – możesz zdecydować się na stonowaną kolorystykę (na przykład pastelowe kolory) lub zaszaleć z barwnym dywanem.
Wiele zależy także od samego pomieszczenia i jego wielkości. Jeśli jest to niewielki salon, to koniecznie połóż jasny dywan – ten zabieg optycznie rozjaśni i powiększy wnętrze. Pamiętaj też o kilku ważnych zasadach: pod okrągły stolik lub stół jadalniany zawsze kładź okrągły dywan. Prostokątny dywan połóż natomiast tak, by stanęły na nim przednie nogi kanapy. Pamiętaj też, by rozsądnie dobrać wielkość dywanu do pomieszczenia – dywan nie powinien utrudniać zamykania i otwierania drzwi.

Artykuł partnera