Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Umiejętność samodzielnego przemieszczania się jest ekscytująca dla każdego dziecka. Dla małego eksploratora odkrywanie kolejnych zakamarków mieszkania jest fascynującą przygodą. Zadbaj jednak o to, żeby była to przygoda bezpieczna.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Niewielka przestrzeń kojca szybko się nudzi dzieciom. Pozwól im na nieco więcej swobody. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu wszystkich szafek i kontaktów do wysokości 1 m. Z zasięgu rączek dziecka powinny zniknąć również wszystkie potencjalnie niebezpieczne, ostre i łatwo tłukące się przedmioty.

Cenne rodzinne bibeloty lepiej schować na jakiś czas, albo umieścić na niedostępnych wysokich półkach. Nie zapomnij również zabezpieczyć lekarstw i detergentów, najlepiej w szafce umieszczonej wysoko i zamykanej na klucz. Uważaj też na meble – chybotliwy regał czy szafka może łatwo przewrócić się na dziecko, dlatego lepiej przymocować je stabilnie do ściany.

Narożniki

Pierwszym samodzielnym krokom często towarzyszą liczne guzy. Niebezpieczne dla dziecka są zwłaszcza narożniki mebli. Dobrze jest je zabezpieczyć osłonami narożników, które ochronią dziecko przed skutkami uderzenia w twarde narożniki. Osłony to połączenie dwóch rodzajów plastiku (twardego od wewnątrz i bardzo miękkiego na zewnątrz). Dzięki temu mocno przylega do stołu i jednocześnie dobrze amortyzuje ewentualne uderzenia. Osłona mocowana jest na specjalną, mocną taśmą klejącą.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest magnetyczna blokada szafek i szuflad. Po zamknięciu szuflady czy szafki następuje automatyczne uruchomienie blokady. Aby ją otworzyć, należy przyłożyć do szuflady lub drzwiczek szafki specjalny magnetyczny klucz.  Blokada przyklejana jest dwustronną taśmą klejącą od wewnętrznej strony szuflady lub drzwiczek szafki. Dzięki temu jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz.

Blokada kuchenna

Doskonałym zabezpieczeniem dla ciekawskiego malucha jest także osłona płyty kuchennej. Zabezpiecza dziecko przed gorącymi naczyniami stojącymi na płycie kuchennej lub kuchence gazowej. Dzięki regulowanej szerokości (39-76 cm) osłona pasuje do każdego rodzaju kuchenki. Montowana jest specjalną taśmą klejącą odporną na wysoką temperaturę. Jednocześnie łatwo ją zdemontować przy czyszczeniu kuchenki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Okna i drzwi

Szczególnie ważne jest także zabezpieczenie okna, przez które dziecko może łatwo wypaść na zewnątrz. Specjalnie zaprojektowana blokada okna uniemożliwia dziecku zbyt szerokie otwarcie okna. Dzięki tej blokadzie można zablokować okno w pozycji zamkniętej lub uchylonej. Szerokość uchylenia jest regulowana w zakresie uniemożliwiającym wypadnięcie dziecka.  Blokada pasuje do wszystkich typów okien: otwierających się do wewnątrz, na zewnątrz, uchylnych, na zawiasach lub przesuwanych pionowo.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Niebezpieczne dla dziecka mogą być również drzwi. Problem skutecznie rozwiązuję różnego rodzaju blokady, uniemożliwiające przytrzaśnięcie placów np. blokada drzwi dwustronna. Pozwala ona na zablokowanie drzwi w dowolnej pozycji np. otwartych do połowy.  Blokada ta nie wymaga przykręcenia ani przyklejenia do podłogi i skutecznie działa na każdym rodzaju podłoża (wykładzina dywanowa, drewniane panele, gres itp.).

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Bramki

Świetnym sposobem zapewnienia dziecku bezpiecznej przestrzeni do zabawy są także bramki ochronne. Bramki doskonale zabezpieczają przejścia i schody. Dzięki bramkom zabezpieczymy przed dzieckiem schody, piec czy kominek. Dzięki nim zapewnisz dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy i ciekawych odkryć.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Wpis znaleziono dzięki:

- Dziecko

- Bezpieczeństwo

- Dom