Kto nie lubi zjeść w pracy ciepłego posiłku, aby mieć chociaż namiastkę domowego obiadu podczas wielogodzinnego zmagania się ze służbowymi zadaniami? Niektórzy codziennie zamawiają jedzenie na wynos, ale zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zakup termosu obiadowego. To także większa szansa na zdrowsze odżywianie się i uniknięcie objadania się fast foodami.
Termos obiadowy do pracy – w czym tkwią jego zalety?
Ciepły oraz pożywny posiłek można przygotować w domu i spakować go w termos obiadowy. To wygodny, praktyczny i bezpieczny sposób na przetransportowanie obiadu jedno- lub nawet dwudaniowego do miejsca pracy, zwłaszcza gdy nie ma tam możliwości odgrzania jedzenia. Do tego zyskujemy gwarancję, że w czasie przerwy pomiędzy służbowymi obowiązkami zjemy potrawę w odpowiedniej temperaturze. Jest to możliwe dzięki temu, że termos obiadowy ma tzw. próżnię techniczną. To przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu, którą z kolei ograniczają cienkie ścianki pokryte lustrzaną warstwą, dobrze odbijającą światło. Taka konstrukcja pozwala uniknąć strat ciepła i utrzymać posiłek w odpowiedniej temperaturze. Przykładowe termosy obiadowe długo trzymające ciepło można obejrzeć np. na stronie maleomi.pl.
Jaka powinna być pojemność termosu na obiady?
Przy wybieraniu termosu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego pojemność. Czy wystarczy nam pojemnik 0,3 l albo półlitrowy, czy też jednak lepszym rozwiązaniem będzie dwulitrowy? Kolejne pytanie, jakie musisz sobie zadać, to czy będziesz zabierać do pracy jedno danie, czy też co najmniej dwa. Jeśli w grę wchodzi pierwsza opcja, to wystarczy pojedynczy, mały termos na obiady. Jeśli jednak myślisz o większej liczbie posiłków, wówczas lepiej wybrać taki, który będzie składał się z dwóch, trzech, a nawet większej liczby elementów.
Ponadto termiczny pojemnik na jedzenie powinien być dostosowany pojemnościowo do objętości posiłków. W tym przypadku chodzi o jego pełne wykorzystanie – właściwie uzupełniony, będzie dobrze utrzymywał temperaturę dania. Jeśli więc zamierzasz nosić ze sobą do pracy tylko niewielkie porcje, to nie ma sensu kupować pojemnika o pojemności większe niż litr.
Szczelność i właściwości termiczne pojemnika na posiłki
Poza wytrzymałością pojemnik termiczny musi cechować się także szczelnością, aby jego użytkowanie nie tylko nie groziło katastrofą w postaci rozlania posiłków w torbie, samochodzie itd. Poza tym szczelny pojemnik dłużej utrzymuje właściwą temperaturę dań. W tym przypadku idealne będą takie termosy, które mają podwójne ścianki, zapobiegające utracie ciepła. Dodatkowym atrybutem, na który warto zwrócić uwagę, są podwójne zakrętki, które nie dopuszczają do tego, by ciepło uciekało górą. Takie detale wręcz pozorom są ważne, jeśli zależy nam na tym, by termos obiadowy dobrze zachowywał ciepło, a nie tylko służył do przechowania dań.
Prosty trik na rozgrzanie termosu obiadowego
Chcesz, aby termos obiadowy pełnił swoją termiczną funkcję? Wystarczy zastosować bardzo prostą sztuczkę. Przed włożeniem do niego potrawy wlej do niego wrzątek i pozostaw na 5 minut. W ten sposób dłużej będzie trzymał wyższą temperaturę, a tym samym twój posiłek będzie cieplejszy.
Jeśli wiesz już, jakie masz oczekiwania wobec termicznego pojemnika na żywność, łatwiej będzie ci znaleźć taki, który je spełnia. Termosy obiadowe są więc całkiem realnym sposobem na to, aby każdego dnia zjeść o dowolnej porze normalny obiad w postaci ciepłego posiłku!