Mała encyklopedia alkoholi

alkohole swiata

 

 

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnorodnych marek alkoholi. Czasem stoimy bezradni i zastanawiamy się, jaki wybrać i do jakiej potrawy. Aperitify, Bourbony czy Calvadosy mają swoich degustatorów i często wypełniają nasze barki.


Aperitif – lekki napój alkoholowy pity przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu. Głównym składnikiem tego trunku są wina musujące, białe, wermuty i wódki gorzkie. Arak – produkowany w płd. -wsch. Azji. Mocny napój alkoholowy otrzymywany przez fermentację soku palmowego, daktylowego lub melasy z trzciny cukrowej.

Ale – angielskie piwo jasne
Angostura – produkowana na bazie kory drzewa chininowego płd. Ameryki i goździków 0 z ekstraktem skórki pomarańczowej, korzenia gencjany i arcydzięgla. Kiedyś używana jako lek przeciwszkorbutowy oraz przy zaburzeniach trawiennych
Bourbon – whisky produkowana z kukurydzy w Stanie Kentucky. Po procesie destylacji leżakuje 2 lata w dębowych beczkach, które od wewnątrz są osmalone.
Poprzez takie zabiegi nabiera odpowiedniej barwy aromatu i charakterystycznego smaku. Często nazwa zastępowana jest po prostu Kentucky Straight Bourbon.
Brandy – oznacza winiak z holenderskiego lub opalone wino, powstaje podczas procesu destylacji ze sfermentowanego soku różnych owoców np.: jabłek, wiśni,
brzoskwiń.
Campari – włoskie, gorzkie wino czerwone o bukiecie ziołowym. Doskonale smakuje z ginem, wodą mineralną i sokiem pomarańczowym.
Cognac – jest to francuska brandy produkowana w regionach Charente i Charente Maritimew. Rejon ten zwany jest Cognac, zaś sam alkohol otrzymuje się w procesie destylacji wina białego, które leżakuje od 30 miesięcy do nawet 50 lat. Klasyfikacja koniaków oznaczana jest poprzez ilość przyznawanych gwiazdek: trzema, czterema, pięcioma oraz literami: V.S (very special), V.O.(very old), V.O.S.P (very superior old pale)

Calvados – takim mianem określany jest wytrawny winiak z rejonu Calvados o smaku owocowym wyrabiany z jabłek, i barwie brązowej.
Curacao – likier pomarańczowy produkowany z uprawianych na wyspie Curaçao w grupie Antyli Hol. na M. Karaibskim małych gorzkich pomarańczy.
Cremant – Francuskie wino musujące.
Cocktail (Koktajl) – w dokładnym tłumaczeniu oznacza „ogon koguta” i jest mieszanką alkoholi z dodatkiem owoców, soku czy cukru, najczęściej podawany z lodem.
Digestif – jest to napój alkoholowy najczęściej podawany po posiłku w celu lepszego trawienia. Mogą nim być wódki gorzkie i ziołowe likiery.
Egri Bikaver (Bycza krew) znane czerwone wino węgierskie.
Egg-Nogg jest to drink na bazie mleka i żółtka
Fizz – jest to pieniący się napój alkoholowy, mieszany w shakerze z wodą sodową. Często podawany z sokiem jabłkowym czy żółtkiem. Słodzony i zamrożony. Podawany ze słomką.
Flip – Podstawowym składnikiem tego napoju jest żółtko jaja zmieszane z wódką wytrawną, brendy lub rumem, przy podawaniu posypany tartą gałką muszkatołową.
Gin – Obecnie produkowany jest w krajach anglosaskich Hiszpanii i Polsce, zaś pierwszy gin powstał w Holandii. Cały proces rozpoczyna się od oddestylowania przefermentowanych słodów z dodatkiem jałowca, kolendry, kardamonu, skórek pomarańczy, cytryny i anyżku. Składniki te nadają mu odpowiedniego aromatu i smaku.
Grog – napój alkoholowy rozcieńczony wodą, zwykle podawany z sokiem cytrynowym i czasem cukrem na gorąco, jest napojem mocno rozgrzewającym. Zaistniał w XVIII wieku podczas panowania Henryka, Vernona, który chciał odzwyczaić picia czystych wódek swojej załogi.
Grappa – włoska wódka otrzymywana podczas destylacji odpadów winogron, jest wytrawna bezbarwna czasem lekko bursztynowa.
Goldwasser – wódka gdańska produkowana od XVII wieku, nazywana „złotą wodą” powodem są pływające płatki folii pokrytej złotem. Aromat ziołowo-korzenny.
Klaret – wino czerwone z rejonów Bordeaux,
Kruszon – napój alkoholowy z białego wytrawnego wina, wody sodowej i świeżych owoców. Ważnym elementem jest pokruszony lód.
Miód pitny – napój alkoholowy zbliżony do wina. Powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej i dojrzewania tzw. brzeczki miodowej, czyli miodu pszczelego rozcieńczonego wodą.
· Wyróżniamy następujące rodzaje miodów:
półtorak (0,5 l wody na 1 l miodu, wymaga wieloletniego leżakowania),
dwójniak (1 l wody na 1 l miodu, również długo leżakuje),
trójniak (2 l wody na 1 l miodu),
czwórniak (3 l wody na 1 l miodu).
Metaxa – 40% winiak grecki produkowany z czerwonych winogron.
Madera – jest alkoholem charakterystycznym dla Portugalii, produkowanym na wyspie Madera. Poddawany jest procesowi maderyzacji, czyli specjalnej metody dojrzewania. Madery otrzymywane są poprzez fermentację całkowitą – wtedy mówimy o maderach wytrawnych lub proces ten może być zatrzymany przez dodanie odpowiedniej ilości spirytusu, ogrzanie i poddanie procesowi utlenienia. Obecnie madery dojrzewają w beczkach w specjalnym systemie solera, tylko nieliczna część to madery rocznikowe, dojrzewające w beczkach 20 lat. Dawniej przechowywane były na żaglowcach, gdzie beczki z winem były składowane na czas rejsów. Rozróżniamy madery od bardzo słodkich deserowych po wytrawne mające charakter nawet leczniczy i wzmacniający.

Ouzo – jest to wysokoprocentowy alkohol (ok. 37,5%) o zapachu anyżu, podawany najczęściej jako aperitif.
Porto – typowe wino deserowe, produkowane w Portugalii w dolinie Douro. Porto jest zazwyczaj czerwone i słodkie, ale również istnieją odmiany białe od wytrawnych do słodkich. Proces powstawania rozpoczyna się od fermentacji trwającej ok. 48 h, w momencie, kiedy alkohol osiąga 7%, wówczas wstrzymujemy ją przez dodanie spirytusu. Ostatecznie powstaje wino, 20% które jest pozostawiane na 2 lata w piwnicach a dalej decyduje się o ich przeznaczeniu.
Rum – podstawowym produktem jest trzcina cukrowa, wobec czego produkowany jest w krajach tropikalnych, na wyspach Morza Karaibskiego, Afryce, Ameryce Południowej oraz Indonezji. Smak jest dość różnorodny i waha się o delikatnego z Kuby, Haiti czy Puerto Rico do bardzo ciężkich i mocnych z Jamajki.
Sherry – Hiszpańskie wino z rejonu Jerez de la Frontera, o angielskiej nazwie. Jest alkoholem wzmocnionym do 20 % przez dodanie brandy.
Tequila – jest napojem alkoholowym wywodzącym się z Meksyku i produkowana jest z liści kaktusa agawy błękitnej. Rozróżnia się: Tequilę Białą z pierwszego etapu fermentacji, Tequilę Silver, która leżakuje w kadziach, Tequilę Gold. Leżakuje od 1-4 lat w beczkach z białego dębu oraz najszlachetniejszą, Tequilę Aniejo, leżakującą minimum rok w starych dębowych beczkach.
Tokaj – wino deserowe o barwie złocistej, produkowane w Tokaj-Hegyalja na Węgrzech od XIII wieku. Od XVII wieku eksportowane do Polski i poddawane dojrzewaniu. Ma aromat jabłek i rodzynek.
Wermut – jest to ziołowe wino białe, choć produkowane jest w wielu krajach,(na Węgrzech, we Włoszech, Francji i Bułgarii) to mimo wszystko rozróżnia się jego 2 rodzaje: francuski i włoski. W jego 4 skład często wchodzi ponad 40 ziół, przy czym podstawowym jest piołun oraz kolender, korzeń kosaćca, kora chinowa, tatarak, kwiat bzu czarnego, dzięgiel, goździki, gałka muszkatołowa i szałwia.
Whisky – wódka anglosaska, ze względu na produkty rozróżnia się:
– Single Malt Whisky, czyli słodowa, powstaje ze słodu jęczmienia i drożdży i jest wyjściowym produktem dla whisky mieszanych
– Blended Whisky, czyli mieszana, powstaje z połączenia kilku rodzajów Whisky.
Whisky zawierają od 40 do 50 % alkoholu.
Żubrówka – charakterystycznym elementem tego alkoholu jest zatopione w każdej butelce źdźbło trawy. Produkowana jest z nalewu na trawę żubrową dziko rosnącą w Puszczy Białowieskiej, nadającą odpowiedni smak i aromat.

Monika Rebelak