„Mechaniczna pomarańcza” – pokaz specjalny z okazji 90. urodzin Stanleya Kubricka

Gdyby żył, 26 lipca obchodziłby swoje 90. urodziny. Z tej okazji odbędzie się wyjątkowy pokaz jednego z jego najwybitniejszych filmów, którego moc oddziaływania nie słabnie do dziś.

„Mechaniczna pomarańcza” – pokaz specjalny z okazji 90. urodzin Stanleya Kubricka. Foto: Facebook

Alex DeLarge – człowiek o dwóch twarzach: młody, inteligentny z dobrze ułożonej rodziny, a wieczorami chuligan, złoczyńca doskonale bawiący się kosztem innych osób: dokonuje rozbojów, kradzieży oraz gwałtów.

W filmie bohater zostaje skazany za brutalne zabójstwo oraz trafia do więzienia. Tam otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – poddanie się nowatorskiej terapii psychologicznej (wymyślonej przez rząd w ramach resocjalizacji więźniów) w zamian za wolność. Owa terapia polega na zmuszaniu pacjenta do oglądania krwawych i okrutnych scen przemocy. Po takim praniu mózgu Alex zamienia się w porządnego obywatela.

Transformacja łobuza bez jakichkolwiek zasad moralnych w porządnego obywatela stała się głównym wątkiem przerażającej wizji Kubricka, którą zaczerpnął z powieści Anthony’ego Burgessa. W swoim filmie Kubrick przekracza jakiekolwiek granice poznania i wyzwala w widzach szereg różnych emocji. Arcydzieło reżysera pomimo upływu czasu obroniło się dzięki wielowarstwowej opowieść o skażonym człowieczeństwie, fascynującej podróży do najbardziej odległych zakątków ludzkiego jądra ciemności.

– Filmy Stanleya Kubricka do dziś zniewalają urodą wizualną i przemyślanymi po najdrobniejszy szczegół scenami. Mechaniczna Pomarańcza jest kwintesencją perfekcyjnej Kubrickowskiej formy. – Przemysław Mudlaff, Film.org.pl

Pokaz specjalny odbędzie się 26 lipca (czwartek) o godz. 18:00. Przed projekcją filmu zapraszamy na krótką prelekcję wygłoszoną przez krytyka filmowego Artura Zaborskiego.
Bilety dostępne on-line lub w kasach kina Praha.

„Mechaniczna pomarańcza” – pokaz specjalny z okazji 90. urodzin Stanleya Kubricka. Foto: materiały prasowe.