Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pralki? – Wszystko, co trzeba wiedzieć

Pralka bez wątpienia należy do jednych z ważniejszych urządzeń domowych codziennego użytku – nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania bez niej. Co jednak istotne, nowoczesne modele już dawno przestały spełniać tylko i wyłącznie podstawowe zadanie.

Dzięki nim daleko uproszczą Państwo swoje obowiązki, jednocześnie wprowadzając niebagatelne oszczędności. Aż trudno uwierzyć, że wszystko to gwarantują powszechnie dostępne pralki, lecz tak w rzeczywistości jest…

  1. Nowoczesność i elegancja – jaka powinna być pralka?
  2. Ekonomia i ekologia – niskie zużycie wody i energii.
  3. Wyświetlacz elektroniczny i inne udogodnienia.
  4. Wysokiej jakości sprzęt od renomowanych producentów.

W ciągu zaledwie kilku dekad świat zmienił się nie do poznania. Innowacyjne technologie weszły do codziennego życia, ułatwiając ludziom wykonywanie obowiązków i egzystencję. Doskonale widać to na przykładzie pralek – porównując obecnie dostępne modele z tymi sprzed kilkunastu lat, nie sposób nie docenić postępu. Jednakże do zakupu tego urządzenia należy się odpowiednio przygotować. To jedyna droga, aby wyposażyć się w wysoce funkcjonalny i spełniający oczekiwania sprzęt.

Nowoczesność i elegancja – jaka powinna być pralka?

W pierwszej kolejności powinni Państwo zdać sobie sprawę z faktu, że obecny rynek dostarcza niezliczenie wiele modeli pralek. Pośród nich znaleźć można i takie, które wydawałoby się należą już do przeszłości. Mowa oczywiście o pralkach wirnikowych: wymagają one od użytkownika nieustannej kontroli i udziału w całym procesie prania. Naturalnym wyborem będą więc dla Państwa pralki automatyczne – ich obsługa sprowadza się do załadowania bębna, uzupełnienia detergentów i finalnie ustawienia programu. Reszta, czyli namaczanie, automatyczne dozowanie środka piorącego, pranie właściwe, płukanie, wirowanie, leży po stronie urządzenia.

Warto przy tym zwrócić uwagę na rodzaj silnika, w który wyposażona jest pralka. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze silniki szczotkowe zastępowane są przez pralki z silnikiem inwerterowym. Trudno się temu dziwić: są ciche, wytrzymałe, odporne na awarie, a ich maksymalna prędkość wirowania nie pozostawia niczego do życzenia.

Ekonomia i ekologia – niskie zużycie wody i energii

Nowoczesne pralki dają możliwość obniżenia zużycia energii elektrycznej oraz wody. Wybierając najwyższą klasę energetyczną, niemal od razu odczują Państwo różnicę w kosztach. Ponadto działanie to sprzyja środowisku naturalnemu, o które w obecnych czasach należy zadbać ze szczególnym oddaniem.

Klasa energetyczna urządzeń RTV i AGD oznakowana jest za pomocą następujących po sobie liter alfabetu, umieszczonych na tle o symbolicznym kolorze (zieleń stopniowo przechodzi w czerwień przy coraz niższej klasie). Najwyższą jest klasa A – zapewnia niskie zużycie energii, ale także poziom generowanego hałasu. Najniższa klasa to G. Co ciekawe, niedawno klasyfikacja ta została uproszczona, usuwając z niej dodatkowe oznaczenia typu A+++.

Wyświetlacz elektroniczny i inne udogodnienia

Pralka powinna zapewniać użytkownikowi pełen komfort. Dlatego też przed kupnem warto określić, czego dokładnie oczekują Państwo od urządzenia. Pomoże to między innymi wybrać sprzęt o odpowiednich: rozmiarach (np. do niewielkich pomieszczeń przeznaczane są pralki super slim), ładowności (biorąc pod uwagę ilość generowanego prania), dodatkowych funkcjach (jak miękkie otwieranie drzwiczek) i ze zróżnicowanymi programami.

Zwłaszcza ten ostatni czynnik jest niezwykle istotny. Im więcej programów będzie dostępnych, tym zagwarantują sobie Państwo prostsze życie. Wysokiej jakości programy prania to np. usuwanie sierści zwierząt, mniej zagnieceń i łatwe prasowanie, pranie bąbelkowe, pranie wstępne, szybkie, bez wirowania, pranie ręczne, antyalergiczne i czyszczenie bębna.

Ponadto producenci pralek coraz powszechniej umożliwiają zdalne sterowanie smartfonem i wgranie dodatkowych programów (udostępnianych na oficjalnej stronie). Daje to możliwość skrócenia czasu prania, ale też wybrania specjalnego trybu dla szczególnie delikatnych materiałów.

Pralka powinna być sprzętem prostym w obsłudze. Wyraźny, intuicyjny wyświetlacz elektroniczny jest więc nieodzowny – pozwala każdemu domownikowi ustawić odpowiedni program i rozpocząć pranie.

Wysokiej jakości sprzęt od renomowanych producentów

Naturalnie więc nasuwa się pytanie, jak znaleźć pralkę spełniającą wszystkie powyższe warunki. Otóż zawsze powinni się Państwo kierować ku cenionym i polecanym producentom (na wyróżnienie zasługują takie marki jak Electrolux, Beko, Haier, Bosch, LG), ale też sprzedawcom z szerokim asortymentem. Doskonałym tego przykładem jest oferta sklepu: https://www.euro.com.pl/pralki.bhtml. Dostępne są w nim zróżnicowane modele (jak np. pralka ładowana od góry, super slim oraz z silnikiem inwerterowym) na każdą kieszeń. Bez najmniejszych problemów wybierze dla siebie pralkę zarówno wieloosobowa rodzina, jak i posiadający ograniczony budżet student, wyposażający kawalerkę.

Artykuł partnera