Nadia Murad z bliska. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2018 roku

Działaczka społeczna, ambasadorka dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi, wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Choć dwa lata temu została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, w Polsce nadal niewiele się o niej mówi.

Nadia Murad z bliska. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2018 roku. Foto Instagram @nadia_murad

Nadia Murad to noblistka, o której wielu wie bardzo mało albo i nic. Tymczasem historia młodej Irakijki jest niezwykle poruszająca i warta poznania. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2018 roku to kobieta niezłomna, odważna, a jej działania mają na celu zmieniać świat na lepsze. Dowiedz się więcej o Nadii Murad.

Najazd ISIS

Nadia urodziła się w 1993 roku w Kudżu – wiosce w prowincji Sindżar w północnym Iraku. Miała 19 lat, gdy na te tereny najechali bojownicy tzw. Państwa Islamskiego. Ich przywódca zażądał od mieszkających tam jezydów (wyznawców jezydyzmu, łączącego w sobie elementy islamu, nestorianizmu, pierwotnych wierzeń indoirańskich, kurdyjskich oraz judaistycznych), by wyrzekli się swojej wiary i przeszli na religię Mahometa. Tylko w ten sposób mogli pozostać przy życiu, lecz i tak nikt się nie zgodził.
Później bojownicy nakazali im udać się do pobliskiej szkoły. Kobiety i małe dzieci skierowano na piętro, mężczyzn zaś zostawili w dolnej części budynku. Matki próbowały chronić swoich synów i zabierać ich ze sobą na górę , ale każdy chłopiec, który miał już owłosienie pod pachami, był przydzielany do grupy na parterze. Tam właśnie ich mordowano – rozstrzeliwano, odcinano głowy. Niektórych wywieziono gdzieś autobusem. Następnie bojownicy przyszli po kobiety. Rozdzielili je. Tamtego dnia Nadia Murad widziała swoich bliskich po raz ostatni – zabito jej matkę, a także sześciu braci.

Trzy miesiące niewoli

Nadia stała się niewolnicą seksualną. Była wielokrotnie bita, poniżana, gwałcona. Traktowano ją jak przedmiot, własność mężczyzn muzułmańskich. Gdy pierwszy raz spróbowała ucieczki, Nadię ukarano zbiorowym gwałtem przez żołnierzy na rozkaz jej właściciela. Dopiero gdy próbowała zbiec za drugim razem, zakończyło się to dla niej pomyślnie. Skorzystała z okazji, gdy była przewożona do domu za miastem swojego kolejnego ”opiekuna”. Zerwała się do ucieczki, szukając pomocy u dobrych ludzi. Znalazła ją w domu pewnej rodziny, u której spędziła dwa tygodnie. Następnie przy pomocy fałszywych dokumentów Nadii udało się zbiec poza obszar kontrolowany przez tzw. Państwo Islamskie.

Działalność Nadii Murad

Po wszystkich traumatycznych przejściach Nadia zamieszkała wraz z siostrą w Niemczech. Dużo podróżuje, opowiadając swoją historię i prowadząc wykłady na temat sytuacji cywilów w rejonach walk z tzw. Państwem Islamskim. Pomaga również zbiegom, którzy uciekają z tamtych terenów.
Murad napisała książkę „Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim”, która ukazała się drukiem w 2018 roku. W tym samym czasie rząd Iraku nominował ją do Pokojowej Nagrody Nobla. Została jej laureatką wraz z kongijskim ginekologiem, Denisem Mukwege, za ”wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych”.

Co poza Noblem?

Nadia znalazła się na liście stu najbardziej wpływowych osobistości świata wg tygodnika ”Time”. Została także mianowana na specjalną ambasadorkę dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi przez sekretarza generalnego tejże organizacji. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Praw Człowieka im. Václava Havla oraz Nagrodę Sacharowa za wolność myśli przyznaną przez Parlament Europejski. Magazyn ”Glamour” okrzyknął ją tytułem Women of the Year. Ponadto powstała organizacja jej imienia, która działa na rzecz prześladowanych mniejszości oraz narodów.

EP