„Obietnica poranka” – nietuzinkowy klimat i mistrzowska gra aktorska

Porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów.

„Obietnica poranka” – nietuzinkowy klimat i mistrzowska gra aktorska

W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney , a jego matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wystąpili polscy aktorzy, jak Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz czy Piotr Cyrwus.

Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. Film jest opowieścią o jego relacjach z ukochaną matką – zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza.

Eric Barbier – studiował w prestiżowej paryskiej szkole filmowej,gdzie nakręcił kilka krótkometrażówek. W 1985 roku wykazał się rzadką jak na debiutanta ambicją, rozpoczynając realizację „Zarzewia”, bardzo drogiego fresku historycznego osadzonego w latach 30. Młody reżyser ukończył film dopiero sześć lat później, ale mimo Nagrody Jeana Vigo, honorującej twórczą niezależność i oryginalny styl, musiał przełknąć gorzką pigułę w postaci komercyjnej porażki.

W 1993 roku podpisał dla Arte film telewizyjny „Un air de liberté”, a siedem lat później wyreżyserował kolejną produkcję kinową, zanurzoną w świecie walk byków „Toreros”.Na planie thrillera „W skórze węża” spotkał się z Yvanem Attalem, z którym kontynuował współpracę przy „Ostatnim diamencie”. Film przeszedł raczej niezauważony, w przeciwieństwie do „Obietnicy poranka”, chwalonej przez krytyków za nietuzinkowy klimat i świetne role Pierre’a Nineya i Charlotte Gainsbourg.

W kinach od 20 lipca 2018