Olejki eteryczne – sposób ich uzyskiwania i przechowywania.

Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach roślin – w kwiatach, liściach,łodygach, nasionach, korzeniach i żywicach.

Pozyskiwanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach roślin – w kwiatach, liściach, łodygach, nasionach, korzeniach i żywicach. Niektóre rośliny dostarczają kilku olejków, jak np. pomarańcza, która jest źródłem trzech olejków – ze skórki, z liści i z kwiatów.
Olejki pozyskuje się trzema metodami:
poprzez destylację parową (jest to sposób najbardziej popularny) poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi za pomocą tłoczenia

Sposób uzyskiwania olejku ma wpływ na jego właściwości. Wysoka temperatura podczas procesu destylacji jest przyczyną rozkładu niektórych substancji chemicznych, natomiast w przypadku użycia rozpuszczalnika pewne jego ilości pozostają w olejku.
Mimo udoskonalania metod i aparatury używanej do otrzymywania olejków, ich pozyskiwanie z roślin nadal jest bardzo kosztowne, z czego wynika ich wysoka cena. Jest ona także pochodną trudności z pozyskaniem samego surowca; na 1 kg esencji różanej potrzeba aż pięciu ton płatków ze świeżo rozkwitłych kwiatów zebranych ręcznie (najwyżej cenionym przez światowych producentów perfum jest atar – olejek pozyskiwany z gatunku róż rosnących tylko w Rumunii), a 1 kg olejku jaśminowego wymaga zerwania tuż przed wschodem słońca około 10 milionów kwiatów jaśminu.

Przechowywanie olejków eterycznych

Ponieważ światło, wysoka temperatura i kontakt z powietrzem przyspieszają ich utlenianie, co prowadzi do utraty przez nie właściwości leczniczych, olejki powinny być pakowane w szczelne, szklane buteleczki z ciemnego szkła, a przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w temperaturze około 18?C. Wtedy zachowają swoje właściwości przez okres trwałości podany przez producenta.
Większość olejków ma 2-letni okres ważności. Najmniej trwałe są olejki cytrusowe, które szybko ulegają utlenianiu, dlatego ich okres trwałości wynosi nie więcej niż 1 rok. Najtrwalsze są żywice, olejki pozyskiwane z drewna (np. cedrowy, sandałowy, mirra) lub z korzeni (wetiwerowy) – je można przechowywać 3-4 lata, a nawet dłużej.
Ich rozpuszczalniki, czyli tzw. oleje nośnikowe, można przechowywać w szafce kuchennej (np. oliwa, olej słonecznikowy) lub w lodówce – jeśli tak zaleca producent (olej ze słodkich migdałów, niektóre oleje tłoczone na zimno).Iza Ryłko
Obcasy.pl