Polscy miliarderzy coraz biedniejsi. Ranking najbogatszych Polaków „Forbesa”

Ostatni rok dał nam wszystkim po kieszeni. Jak się okazuje, wyjątkiem nie byli też najbogatsi. Po raz pierwszy od 14 lat majątek 100 najbogatszych Polaków zmniejszył się.

Ranking najbogatszych Polaków
Polscy miliarderzy coraz biedniejsi. Ranking najbogatszych Polaków „Forbesa”. Foto Alexander Mils/Unsplash

Miesięcznik „Forbes” opublikował właśnie swoją listę 100 najbogatszych Polaków. W tym roku możemy z niej wyciągnąć jednak więcej wniosków, niż tylko to, komu w naszym kraju żyje się najlepiej. Dane zgromadzone przez magazyn rzucają bowiem światło na problem, z którym zmagamy się obecnie wszyscy. Bo chociaż nasze osobiste majątki nie topnieją o miliardy złotych, to czasami aż strach zajrzeć na konto. Tegoroczny ranking najbogatszych Polaków zdaje się jedynie przypomnieniem o panującej obecnie w Rzeczypospolitej inflacji. Jednocześnie warto jednak zauważyć, że sytuację ocenić można też pozytywnie, bo uszczuplenie się puli pieniędzy należącej do 100 najbogatszych, połączone ze wzrostem średniej płacy w Polsce, skutkuje procesem odwrotnym do rozwarstwienia.

Zobacz także: Najbogatsi ludzie świata. Kto znalazł się na liście Forbesa?

Ranking najbogatszych Polaków

Na pierwszym miejscu, tak jak i rok temu, znalazł się Michał Sołowow. Majątek biznesmena wyceniany jest obecnie na 25,8 mld zł, czyli o 1,2 mld zł mniej, niż w zeszłym roku. Drugie miejsce przypadło w udziale właścicielowi sklepów Dino, Tomaszowi Biernackiemu. Posiada on fortunę wycenianą na 19,8 mld zł. Podium zamyka Jerzy Starak z około 15,2 mld zł.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dominika Kulczyk (@dominikakulczyk)

Na czwartym miejscu, dzięki posiadanym 10,5 mld zł, uplasował się założyciel Polsatu, Zygmunt Solorz. Od zeszłego roku jego majątek zmniejszył się o ponad 3 mld zł. Piątą pozycję zajął Paweł Marchewka (8,3 mld zł). Jedyna kobieta w pierwszej dziesiątce, Dominika Kulczyk, znalazła się na 6. pozycji z majątkiem wynoszącym 8,2 mld zł. Zaraz za nią jest jej brat Sebastian, wyceniany na 6,4 mld zł. 8. miejsce zajmują Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną (5,6 mld zł), na 9. znalazł się natomiast Arkadiusz Muś (4,5 mld zł). Pierwszą dziesiątkę zamyka Andrzej Grabowski z majątkiem 3,7 mld zł.